MHP’li Celal Adan: HDP’nin kapatılmasını istiyoruz

MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, dün Bakırköy’de İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde (İSTESOB) düzenlenen esnaf buluşmasında konuştu.

MHP’nin Türkiye’ye ait iki sıkıntısı olduğunu söyleyen Adan, bir sıkıntısının bu coğrafyada “ezanı hür, bayrağı Türkiye” olduğunu belirterek, “İkincisi paradan ötürü kimsenin, namerdin önünde boyun eğmediği Türkiye’dir. İki sıkıntıyı de çözecek güçteyiz. Allah’a çok şükür. Hiç kimsenin de paradan ötürü namerdin önünde boyun eğmeye muhtaçlığı yok. Türkiye’nin gücü herkesi onurlu yaşatacak güçtedir. Bu temel çerçeveler içerisinde siyasetimizi yürütüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranların milliyetçiler olduğunu söz eden Adan, Mustafa Kemal Atatürk’ün de Türk milliyetçisi olduğunu kaydetti.

Milliyetçilerin kurduğu devlet ıstıraba girdiğinde ona birinci sahip çıkacakların milliyetçiler olduğunu, bu geleneğin sürdüğünü lisana getiren Adan, Türk siyasi hayatında çok partili sistem, Cumhurbaşkanı Hükümet sistemi ve 1923’te de devletin kuruluşu olarak 3 temel olayın bulunduğunu anlattı.

”HDP’Yİ KAPATMAYAN ANAYASA MAHKEMESİ DE KAPANMALI”

Herkesin etnik kökenine hürmeti olduğunu lisana getiren Adan, şöyle devam etti:

“Her gün şehitler veriyoruz. Bu şehitler verilen süreci takip ettiğimizde bunların ardında bir siyasi parti olduğunu görüyoruz. PKK’lı bir milletvekili diyor ki ‘PKK, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni tükürüğüyle boğar.’ İkincisi, ‘Biz sırtımızı. Türk devletine değil PYD’ye dayıyoruz.’ PYD kim? Amerikalılar silahlandırdıkları, bir sahtekarlık yapıyorlar orada da. PKK’ya ‘PYD’ diyorlar, ‘PYD, PKK değildir’ diyorlar. Halbuki Türk devletinin istihbarat teşkilatı hepsinin PKK’lı olduğunu getirip Amerikalıların önüne koyuyor. Dünyanın hiçbir parlamentosunda bu kadar devlete ve milletin birliğine karşı bir hareketi yaşatması mümkün değildir. Münasebetiyle biz HDP’nin kapanmasını istiyoruz. HDP’yi kapatmayan Anayasa Mahkemesi’nin de kapanmasını istiyoruz. Bunları Genel Liderimiz (Devlet Bahçeli) açıkladı. Niçin açıkladı? Münasebet bu.”

CHP ile HDP’nin beraberliğinin bu seçimde başlamadığını, bu iki partinin çok evvelden beri beraberliklerinin devam ettiğini vurgulayan Adan, “Türk devletini kuran, Halk Partisi’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu parti, HDP ile hareket ederek tezkereye ‘Hayır’ dedi. Artık sizinle bir şey paylaşmak istiyorum. Şayet oradan askerimiz gelseydi biz bu seçimi yapamazdık. 60-70 bin Amerikalının silahları ve organize hareket var orada. Afrin’de, onları milletimizin çocukları, uzman çavuşlarımız, özel harekatçılarımız ot biçer üzere biçti. Onları oradan attık.” tabirlerini kullandı.

“14 Mayıs seçimleri Meclis’i bombalayanların, ona irade koyanların sevindiği bir seçim olmamalıdır.” açıklamasında bulunan Adan, bu seçimlerin milletin birliğine, devletin büyüklüğüne vesile olan bir zaferle taçlanması gerektiğini lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir