Murat Ağırel: Kızılay gönderdiğimiz ikinci el eşyaları da satmış

Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat günü meydana gelen ve 11 vilayette yıkıma yol açarak 44 binden fazla can kaybına neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntıların üçüncü gününde elindeki çadırları parayla sattığı ortaya çıkan Kızılay’ın kendisine gelen ikinci el eşyaları da sattığı belirtildi.

Cumhuriyet’ten Murat Ağırel’in yazısına nazaran Kızılay, 2019 yılında 1 milyon, 2020 yılında 759 bin ikinci el eşya satmış. Ağırel’in yazısından ilgili kısım şöyle:

“Sadece AHBAP’a mı çadır satmışlar? Hayır. En güç vaktimizde soğukta tir tir titreyip çadır ararken Kızılay elindeki çadırları ‘maliyetine’ diğer kurum ve şirketlere de satmış! TEB, yani Türk Eczacılar Birliği zelzelenin birinci günü bölgede konuşlanmaya çalıştı. Konteyner, çadır aradı. Bulamadı. Kızılay’a sordu. Kızılay, “Bizde çadır var” dedi ve pazarlık başladı. Ne yazık ki TEB, 5 adet 76 metrekare çadırı 800 bin TL bedel ile satın aldı. Bakın, bölgede yardıma muhtaç insanlara fiyatsız ilaç dağıtacak olan kamu kuruluşu tanesi 160 bin TL’ye Kızılay’dan çadır alıyor. Yalnızca bu kurumlar mı? Mesela Fransız Michelin lastik firması yardım için çadır almış tanesi 19 bin TL’den, OPET de tanesi 19 bin TL’den almış. Arçelik 100 adet çadır almış 2 milyon 242 bin TL ödemiş. Yalnızca çadır mı? Hayır efendim. Kızılay öteki ne satmış? Hani gönderdiğimiz ikinci el eşyalar var ya. İşte onları da satmış!

Kızılay’ın 2021 faaliyet raporuna nazaran 2019 yılında 1 milyon 2020 yılında 759 bin ikinci el eşya satmış! İdare şurası üyeliği ile birlikte 98 bin TL maaş alan genel müdür ve 76 bin TL maaş alan genel müdür yardımcılarının yönettiği Kızılay! Çok yazık, çok… Yani AHBAP ya da öbür bir yardım kuruluşu yana yakıla çadır aramasa yahut bu paraları vermese demek ki Kızılay elindeki çadırları satmak için bekletecekti. Gidip kendi gözlerimle gördüğüm ağzı yüzü kanayarak öksüren çocukları umursamayıp çadır göndermeyecekti. Yalnızca Kızılay değil, dahası var. Hesap vereceksiniz derken latife yapmıyordum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir