Organ naklinde robot dönem!


İSTANBUL (İGFA) – Robotik cerrahinin günümüzde organ naklinde de kullanıldığını belirten Prof. Dr. Hamdi Karakayalı, bunun hem hastaya hem donöre hem de organ naklini gerçekleştiren cerraha çok kıymetli kazanımlar sağladığını vurguladı. Prof. Dr. Hamdi Karakayalı, organ naklinde gelinen noktaya ve ileri teknolojiyle gerçekleştirilen robotik organ nakline yönelik değerli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl kasım ayında açıkladığı bilgilere nazaran ülkemizde 24 bin 449 hasta böbrek nakli, 2 bin 600 hasta karaciğer, bin 422 hasta kalp, 277 hasta pankreas, 204 hasta akciğer ve 4 bin 119 hasta kornea nakli bekleme listelerinde kendilerine bağışlanacak bir organ ile ‘yaşama dönmeyi’ ve sıhhatlerine kavuşmayı umut ediyor. Türkiye kadavradan organ bağışında ağır adımlarla ilerlerken canlı vericili organ naklinde ise dünya listesinin birinci sırasında yer alıyor.

Prof. Dr. Hamdi Karakayalı, Türkiye’nin canlı vericili organ nakilleri kelam konusu olduğunda dünyanın en tecrübeli ülkelerinin başında yer aldıklarını belirterek, “Bu nedenle yurtdışından çok sayıda hasta bu tedavi imkanına ulaşabilmek için ülkemize gelirken, dünyanın birçok ülkesinden doktorlar de bu ameliyatları görmek ve öğrenmek için eğitim emelli ülkemize, organ nakli merkezlerimize gelmektedir. Türkiye bu hususta yalnızca en deneyimli tabiplere değil, birebir vakitte son teknolojik gelişmelerin kullanıldığı harika alt yapısı ve donanımı olan hastanelere de sahip olması nedeniyle giderek daha fazla tercih sebebi olmaktadır” dedi.

Türkiye’de tıp alanındaki gelişmeler ve tabiplerin deneyimlerine teknolojideki başdöndürücü ilerlemenin de eklenmesi, son yıllarda ameliyat tekniklerinde de geçmişte hayal bile edilemeyecek yenilikleri getirdiğini belirten Prof. Dr. Karakayalı, günümüzde son derece güç ve karmaşık ameliyatların dahi çok daha kısa müddetlerde, daha az kanama riskiyle hasta açısından çok daha inançlı, cerrah açısından da daha konforlu halde gerçekleştirilebildiğini ve çok daha güzel sonuçlar alınabildiğini vurguladı.

SON YILLARDA ROBOTİK CERRAHİ ÖNE ÇIKIYOR

Tıp alanında son yılların en kıymetli teknolojik gelişmelerinden birinin de robotik cerrahinin kullanılmaya başlanması olduğunu belirten Prof. Dr. Hamdi Karakayalı “Özellikle ürolojik, jinekolojik ve gastrointestinal sistem cerrahilerinde epeyce yaygın olarak kullanılan robotik cerrahi günümüzde organ naklinde de yerini almaya başlamıştır. Maliyetin yükselmesi kıymetli bir kısıtlayıcı faktör olarak karşımıza çıksa da, laparoskopik cerrahi ile kıyaslandığında bariz avantajlarının olduğunu da vurgulamak gerekiyor” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir