Papa Franciscus’dan Ukrayna ve Rusya’ya müzakere çağrısı

Katoliklerin manevî başkanı ve Vatikan Devlet Lideri Papa Franciscus, Ukrayna’da devam eden savaşın sona ermesi ve taraflar ortasında önemli müzakerelerin başlatılması için davette bulundu.

Papa Franciscus, Bahreyn’in Sıheyr bölgesindeki Sıheyr Kraliyet Sarayı’nda düzenlenen “Bahreyn Diyalog Forumu: İnsanların Birlikte Yaşaması İçin Doğu ve Batı” başlıklı toplantının kapanış oturumunda konuşma yaptı.

Bazı nüfuz sahiplerinin özel çıkarlar için çatışmaya girdiği, eski telaffuzları canlandırdığı ve tesir alanlarını ve ters blokları yine çizdiğini aktaran Franciscus, “Maalesef Doğu ve Batı giderek birbirine düşman iki denize benziyor. Lakin biz burada birlikteyiz zira birebir denize açılmaya kararlıyız. Seçimimiz çatışma yerine buluşma yolu, bu forumun atıfta bulunduğu diyalog yoludur.” sözlerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı karşısında, dünyayı saran çatışmaları, silaha başvurmayı ve nükleer silah kullanma tehdidine yönelik tenkitlerini yineleyen Franciscus, “Görünüşe nazaran trajik bir senaryoya şahit oluyoruz. Herkesle ilgilenmek ve ehemmiyet göstermek yerine ateşle, roketlerle, füzelerle, gözyaşı ve mevte neden olan silahlarla oynuyoruz.” diye konuştu.

Papa Franciscus, “Ukrayna’da devam eden savaşın sona ermesi ve taraflar ortasında önemli müzakerelerin başlatılması daveti yapıyoruz.” dedi.

Dünyayı “hassas bir istikrarda uçurumun kenarına” sürükleyen “karşıt bloklar” mantığını eleştiren Franciscus, “Çatışmaların ortaya çıkması; eşitsizlik ve iklim değişikliği felaketi üzere trajedileri gözden kaçırmamıza neden olmamalıdır.” dedi.

Eğitimi teşvik etme ve yatırım yapma davetlerini yineleyen Franciscus, “Eğitim imkanlarının azaldığı yerde aşırılık ve köktencilik artar.” diye konuştu.

Franciscus, inananların savaşın küfrüne ve şiddet kullanımına “hayır” dediğini ve dinlerin barış yolunu gösterme ödevleri olduğunu söyledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir