Putin’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: Ukrayna konusunda minnettarız

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek, “Erdoğan’a, Ukrayna’daki arabuluculuk ve esir takası konusunda minnettarız. Kendisi tahıl krizi konusunda da etkin rol oynadı” sözünü kullandı.

Putin ayrıyeten, “Ukrayna müzakereler için hazır ise, arabuluculuk eforları gerekecek. Ukrayna’ya daha kapsamlı akın yapmaya gerek yok. NATO birliklerinin Rusya ile direkt çatışması global bir felakete yol açar. Umarım bunu söyleyenler bu türlü adımlar atmayacak kadar akıllıdır” diye ekledi.

Putin, Almanya’ya da bildiri göndererek, “Almanya, Ukrayna’da NATO’nun tarafında yer alarak kusur yaptı. Alman halkı da Berlin’in NATO’yla ilgilere öncelik vermesinin bedelini ödüyor” diye konuştu.

“G20 Tepesi’ne katılma konusunda şimdi son kararımı vermedim” diyen Putin, ABD Lideri Joe Biden’la görüşmesi için bir neden görmediğini kaydetti:

“O’na (Biden) benimle konuşmaya hazır olup olmadığını sormalısın. Rastgele bir müzakere planı görmüyorum.”

Rusya’daki seferberlik sürecine değinen Putin, “Yeni bir kısmi seferberlik ilanı düşünmüyoruz. Kısmi seferberlik kapsamında askere alımlar 2 hafta içinde tamamlanacak” dedi.

AYRINTILAR GELİYOR…

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir