Rusya, Ukrayna Ordusu’nun cephede ilerlediği haberlerini yalanladı

Rusya ismine savaşan paralı asker kümesi Wagner’in başındaki Yevgeni Prigozhin, tertipli ordu birliklerini Bahmut civarındaki mevzileri terk etmekle suçladı.

Rusya yanlısı kaynaklar Perşembe günü birtakım yerlerde Ukrayna ilerlemesi ve askeri hareketliliği olduğunu bildirdi. Ukrayna başkanı ise, bir karşı hücuma başlamak için çok erken olduğunu söyledi.

Volodimir Zelenski “Şimdi elimizde olanlarla ilerleyebiliriz, bence başarılı da oluruz. Ancak çok insan kaybedeniz. Bence bu kabul edilemez bir durum, hasebiyle beklememiz gerek. Hala biraz daha vakte muhtaçlığımız var” dedi.

Beklenen karşı taarruz savaşta belirleyici olabilir ve aylardır değişmeyen cephe çizgilerini yine çizebilir.

Rus Savunma Bakanlığı ise yayımladığı yazılı açıklamada “Telegram’da cephenin birtakım noktalarında bir ‘ilerlemeden’ bahseden ferdi duyurular, gerçekle bağdaşmıyor. Özel askeri operasyon bölgesindeki genel durum denetim altında” denildi.

Prigozhin’e nazaran aylardır kanlı çatışmalara sahne olan Bahmut’ta ‘kanatlardaki’ durum en makus senaryolarla uyumlu.

Wagner’in Lideri “Aylardır silah arkadaşlarımızın kanı ve canı değerine ele geçirdiğimiz yerler, artık kanatlarımızı tutması gerekenler tarafından, hiçbir uğraş verilmeden terk ediliyor” dedi.

Kremlin yanlısı savaş muhabiri Saşa Kots da Kiev’in beklenen karşı saldırısının başladığını söyledi. Kots “güvenilir kaynaklara” dayandırdığı haberinde Ukrayna tanklarının Harkov’daki yolda olduğunu söyledi. Kots’un argümanı bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Bir öteki Rus savaş muhabiri Alexander Sinomov da Telegram’da Ukrayna güçlerinin Bahmut yakınlarındaki Bohnadivka köyü yakınlarında cephe sınırını yardığını ve birkaç kilometrekarelik toprak gele geçirdiğini belirtti.

Batılı askeri yetkililer Bahmut’da 20 ila 30 bin Rus askerinin öldüğünü ya da yaralandığını ve Ukrayna Ordusu’nun da ağır bir bedel ödediğini söylüyor.

Rusya’nın geçen 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana binlerce sivil ve asker öldü ya da hayatını kaybetti. Yaklaşık 8,2 milyon Ukraynalı Avrupa’da mülteci olarak kayıtlara geçti. 2,8 milyon Ukraynalının da Rusya’da olduğu sanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir