Sahte doktor maaş aldı mı? Bakan Koca’dan açıklama

Aslıhan Altay Karataş – Ankara / Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde ortaya çıkan “sahte doktor” hadisesiyle ilgili açıklama yapan Koca, “Müfettiş görevlendirdik, muhtemelen bir iki gün içinde olay daha net anlaşılmış olacak. Ona nazaran nasıl bir önlem almamız gerektiği de netleşecek. Onu da zati kamuoyuna duyuracağız. Misyona başlaması ve maaş alması üzere bir durum kelam konusu değil.” dedi.

Bakan Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde kendisini pratisyen doktor olarak tanıtan, başka hekimlerin şüphelenip şikayette bulunması üzerine uydurma diploma ile hastanede vazife yaptığı anlaşılan Ayşe Özkiraz ile ilgili soru üzerine Koca, şunları söyledi:

“Müfettiş görevlendirdik biliyorsunuz, muhtemelen bir iki gün içinde olay daha net anlaşılmış olacak. Ona nazaran nasıl bir önlem almamız gerektiği de netleşecek. Onu da esasen kamuoyuna duyuracağız. Misyona başlaması ve maaş alması üzere bir durum kelam konusu değil. Bize rastgele bir evrak beyanda bulunmuşluğu yok. Bu büsbütün, hastanede uzman arkadaşa uydurma dokümanlarla, yalnızca gözlemlemek hedefiyle, kendisine inandırmış olduğu anlaşılıyor. Durum ortaya çıktığında gereken önlem alınır. Ülkemizde yalnızca tabipler için değil tüm diplomaların nasıl denetim edileceği muhakkaktır. Biz ayrıyeten kendi bilgi tabanımızda da kayıtları tutuyoruz. Güçlü bir bilişim alt yapımız var. Bu durum bizce müstakil bir örnektir. Gereğini yapacağız. Müşahede ve staj hedefli talepler vilayet sıhhat müdürlükleri aracılığı ile takip edilmelidir. Mevcut uygulamamız da budur. Olayı her boyutu ile kıymetlendiriyoruz.”

“KARANTİNA ÖNLEMİ OLMAYACAK”

Çin’de Koronavirüs hadiselerinin artışıyla alınan sert tedbirleri ve karantina uygulamalarını da pahalandıran Koca, “Çin baştan beri çok katı karantina kuralları uyguluyor. Bu durum Çin devletinin gayret prosedürü. Bizde ise durum farklı. Bizde bu türlü bir durum kelam konusu değil. Hadiseler 3 binlerde. Önümüzdeki devirde de büyük bir artış olacağını düşünmüyorum. Çin’deki üzere bir önlem alma durumumuz da asla kelam konusu olmayacak. Biliyorsunuz Turkovac aşımızın bilimsel çalışmaları dünya bilim lüteratürüne girdi. Bir çok çalışmamız saygın milletlerarası mecmualarda yayınlandı. İnançlı, tesirli ve emniyetli bir aşımız var. Vatandaşlarımızdan risk kümesinde olanlar tereddüt etmeden Turkovac aşımızı olabilirler” diye konuştu.

GRİP VE KOVİD-19 OLAYINI AYIRAN YERLİ KİT

Son devirde teneffüs yolu enfeksiyonu hadiselerinde artış yaşandığına dikkat çeken Koca, grip, Kovid-19 yahut RSV olaylarını birbirinden ayıracak yerli üretim kit geliştirildiğini söyledi. Koca, şu bilgileri paylaştı:

“Koronavirüs ile öbür üst teneffüs yolu enfeksiyonları birbirine karışmış vaziyette. İnfluenza (grip) ve RSV olayları daha ağır görülmekte. Taramalarımızda artık üçlü teneffüs yolu paneli bakacağız. Yani tek bir kit ile influenza A, influenza B, Kovid-19 ve RSV birebir anda bakılacak. Artık bir üst teneffüs yolu enfeksiyonu olduğunda, Kovid mi, RSV mi, influenza A yahut B mi, hangisi olduğunu, yerli üretim kit’ten öğrenebilme ve yaygın kullanma imkanımız olacak. O da muhtemelen bir ay içinde devreye girmiş, ilgili hastanelerde kullanılıyor olacak. Bu hususta Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığımızı görevlendirdim. Yerli imkanları kıymetlendirerek ülkemizde yerli multipatojen test kiti üretilecek ve çok kısa müddette yaygın kullanıma geçilecek.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir