“Sanat Durağı” sokak sanatçılarının sahnesi oldu

Ankara Büyükşehir Belediyesinin metro istasyonlarında kurduğu platformlar, sokak müzisyenlerinin sanatlarını icra etmesine imkan sağlıyor. Ortalarında öğrencilerin, engellilerin olduğu sokak müzisyenleri, metro istasyonlarından geçen binlerce başkentlinin kulaklarında güzel bir seda bırakıyor.

Başkentte, metro istasyonlarındaki “Sanat Durağı”nı sahne üzere kullanan sokak müzisyenleri, her gün binlerce başkentlinin kulağında beğenilen bir seda bırakıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin 2018’de birkaç metro istasyonunda kurduğu “Sanat Durağı” platformlarının sayısı, bilhassa salgın periyodunda ekonomik meşakkatler yaşayan müzisyenler için artırıldı.

Bu platformlar, ortalarında engelli, öğrenci ve iş bulamayan müzisyenlerin olduğu şahıslara geçimlerini sağlama imkanı veriyor.

Belediyeye kayıt yaptırarak müsaade dokümanı alan 208 sokak sanatkarı, Kızılay, Akköprü, Batıkent ve Dikimevi üzere her gün ağır yolcu trafiğinin olduğu 10 istasyonda, haftada 3 gün, günde 2’şer saat sanatlarını icra ediyor.

Metro istasyonlarındaki müzik ziyafetini izleyen yolcular, sokak sanatkarlarına bir ölçü parayla da dayanak oluyor.

Buket Gürdal

“DAHA BÜYÜK HEDEFLERİM VAR” 

Ankara Üniversitesi Biyoloji Kısmı 3. sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Buket Gürdal, 14 yıldır gitar çaldığını ve 4 yıldır de Sanat duraklarında müzik yaptığını belirtti.

Sanat duraklarında gitar çalmaya ve müzik söylemeye başladıktan sonra bir yerde sahne alma fırsatı bulduğunu anlatan Gürdal, “Daha büyük hedeflerim var. Bir müzik çıkarmak ve duyurmak üzere hedeflerim var.” diye konuştu.

Taner Menekşe

CÜMBÜŞÜYLE ETKİLİYOR

Cümbüşüyle çaldığı yapıtlarla Kızılay Metro Çarşısı’ndaki yolcuların dikkatini çeken 44 yaşındaki Taner Menekşe, doğuştan görme engelli olduğunu ve eğitim dayanağı almadan gayreti ve azmiyle birçok enstrümanı çalmayı öğrendiğini belirtti.

Menekşe, 6-7 yıldır sokak sanatçılığı yaptığını ve metro istasyonlarındaki “Sanat Durağı” uygulamasından mutlu olduğunu bildirdi.

Murat Soysal

EVA’YLA SÖYLÜYOR

“Eva” isimli köpeğiyle müziğini icra etmek için gelen 38 yaşındaki Murat Soysal ise Cumhuriyet Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojisi Bölümü’nden mezun olduğunu, şu an Hacı Bayram Veli Üniversitesinde ideoloji okuduğunu söyledi.

Sokak müziği ile aranje yaparak ve müzik dersi vererek geçimini sağladığını bildiren Soysal, “Sokak müziğinde birçok sorunlar çekiyorduk. Belediyemiz bu hizmetle bizi biraz olsun rahatlatmış oldu.” dedi.

Soysal, gitarıyla farklı usullerdeki müzikleri seslendirdiğini söz ederek, “Burada piyasadaki, barlardaki müzik üzere değil de daha sanatsal şeylere rastlayabiliyorlar. Zira birtakım engelli vatandaşların yaptığı müzikler çok folklorik ve etnik yapıda. Buna hiçbir yerde rastlayamazsınız, burada rastlıyorlar. Ben daha çok pop rock ve Anadolu rock usulünden şeyler çalıyorum. Hoş oluyor, çok severek dinleyen beşerler oluyor.” diye konuştu.

Yıldırım Aydın

İNGİLİZCE REPERTUVAR

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Coğrafya Kısmı mezunu 37 yaşındaki Yıldırım Aydın Erdoğan da 18 yıldır gitar çaldığını belirterek, şu sözleri kullandı:

“Repertuvarım genelde İngilizce lakin isteklere nazaran piyasa müzikleri da söylüyoruz. Ankara’da İngilizce müzik söyleyen görmedim, bir fark yaratmak istedim ve İngilizce repertuvar hazırladım. Dinleyenler birinci görüşte şok olup duruyor, müziğin bitmesini bekliyorlar, bize katkıda bulunup ayrılıyorlar. Çok hoş reaksiyonlar veriyorlar.”

 

Salih Yıldız ile Beyza Küçük

“MÜZİSYENLERİ BEDELLİ KILIYOR” 

Gitar çalan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi arkadaşı Salih Yıldız ile Sanat duraklarının müdavimi olan 21 yaşındaki Beyza Küçük de Ankara Üniversitesi Psikoloji Kısmı 3. sınıf öğrencisi olduğunu ve liseden beri keman çaldığını belirtti.

Üniversiteye geldiğinden beri metroda keman çaldığını söyleyen Küçük, “Sanat Durağı uygulaması çok hoş bir şey zira beşerler genelde metro içinde rastgele bir yerlerde çalıyor. Bilhassa metronun içinde çok problem oluyor lakin bu biçimde olması daha güzel, daha nizamlı. Hem de müzisyenlere makul saatlerin verilmesi müzisyenleri daha pahalı kılıyor.” açıklamasını yaptı.

Bir gün eser icra ederken kendisini izleyen yabancı asıllı bir bayanın ağladığını anlatan Küçük, “İngilizce konuştu, ‘Ben hayatımda hiç bu türlü bir şey dinlememiştim.’ dedi. Onu görünce ben de ağladım. Sanırım sıkıntı bir devirden geçiyordu.” tabirlerini kullandı.

Ankara’da doğan 34 yaşındaki lise mezunu Ümit Geleri ise 17 yaşından beri müzikle ilgilendiğini ve 2019’dan beri sokak müzisyenliğiyle geçimini sağladığını kaydetti. AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir