Sayıştay raporu: AKP’li belediye’nin, ihale yapmadan 30 dükkanı kiraya verdiği tespit edildi

Sayıştay, Elazığ’ın AKP Kovancılar ilçe belediyesinin 30 adet dükkanını ihale yapılmadan kiraladıklarını tespit etti. Raporda, “Kovancılar Belediyesi’ne ilişkin olup ihale yapılmaksızın mühlet uzatım kararlarıyla kiralanması sürdürülen 30 adet taşınmaz varlık bulunduğu görülmüştür” denildi.

Sözcü’de yer alan habere nazaran; Sayıştay tarafından AKP’li Kovancılar Belediyesi hakkında hazırlanan 2021 yılına ilişkin raporda; 30 taşınmazın ihale yapılmadan mühlet uzatım kararlarıyla kiralandığını tespit edildi.

Sayıştay raporunda şu tabirler yer aldı:

“Kurum mülkiyetindeki taşınmaz malları kiraya verme işleri 2886 sayılı Devlet İhale Kanunundaki ihale yordamlarına nazaran yapılmalı ve mukavele mühletinin bitiminde birebir taşınmaz malın kiraya verilebilmesi için tekrar kanunda belirtilen yollardan biriyle ihaleye çıkılmalıdır.

Yapılan incelemelerde kurumun kira getirisi olan toplam 30 adet taşınmaz varlığının bulunduğu, lakin bu taşınmazların kiralanmasında ihale yolunun uygulanmayıp mevcut kiracılara yıllık mühlet uzatımları verilmek suretiyle kiralamaların devam ettirildiği görülmüştür. Aşağıdaki tabloda kuruma ilişkin taşınmazların en son ne vakit ihale ile kiralandığı ve ne vakittir taşınmazlar için müddet uzatımı verildiği görülmektedir. 


“10 yıldır rastgele bir ihale yapılmamış”

Raporda taşınmazlar için en son yapılan ihalenin 2011 yılında olduğu ve 10 yıldır rastgele bir ihale yapılmadığı şu tabirlere yer verdi:

“Hatta birtakım taşınmazlar için en son 2003 yılında ihale yapılmış olup 20 yıla yakın vakittir bu taşınmazların da mühlet uzatım kararlarıyla kiralanmasına devam edilmektedir. Taşınmazların, rekabet ortamının oluşacağı bir ihale ile kiralanmasının; yasaya uygunluk dışında, daha gerçekçi kiralama bedelleri oluşturarak, kurum gelirlerine olumlu tesir yapacağı açıktır. Kamu yönetimi kelam konusu taşınmazlardan mukavele mühleti dolanlar için ihaleye çıkılacağını belirtmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir