Sosyal medyada gördüğü çekilişe katıldı, 100 bin lira dolandırıldı

Tokat’ta bir mağazada çalışan Samet Yıldız , toplumsal medyada gördüğü 30 bin TL’lik telefon çekilişine katıldı. İki gün sonra kendisine ulaşan ‘Kazandınız’ iletisine sevinen Yıldız, telefonu almak için çekiliş, gümrük vergisi, IMEI ismi altında istenen paraları tereddütsüz gönderdi. Bu formda 77 bin TL dolandırılan Yıldız, bu kere parasını geri alabilmek umuduyla temas kurduğu bir hackera da 23 bin TL kaptırdı. Toplamda 100 bin lirasını kaybeden Samet Yıldız, polisten yardım istedi.

Kentte bir giysi mağazasında çalışan 22 yaşındaki  Samet Yıldız, ağustos ayında toplumsal medyadan gördüğü 30 bin TL kıymetindeki telefon çekilişine katıldı. Yıldız’a 2 gün sonra katıldığı çekilişten ‘Kazandınız’ bildirisi geldi. Telefonu almak için irtibata geçen Yıldız’dan 452 TL gümrük vergisi parası istendi. Kuşkulu yahut şüpheliler, bu isteklerini yerine getiren Yıldız’dan daha sonra telefonun IMEI için 3 bin TL daha istedi. Yıldız bu parayı da yatırdı. Daha sonra gümrük vergisi üzere çeşitli mazeretlerle ve geri ödeneceği teziyle Yıldız’dan birçok sefer para talep edildi. Hem telefonu hem de ödediği paraları geri alacağı ümidiyle bu istekleri yerine getiren Yıldız, bir kısmı bankadan çektiği kredi olmak üzere toplamda 77 bin TL gönderdi. Lakin tüm ödemelerine karşın telefonu kendisine ulaştırılmayınca dolandırıldığını anladı. Yıldız, bu defa bir arkadaşı vasıtasıyla tanıştığı hackerdan yardım istedi. Paranın bir kısmını geri alabileceği umuduyla hackerın hesaplara erişim için talep ettiği 23 bin TL parayı da gönderdi. Lakin o kişinin de dolandırıcı olduğunu anlayan Yıldız, toplamda 100 bin TL parasını kaptırdı. Bunun üzerine Yıldız, polise başvurup şikayetçi oldu. Polis, dolandırıcıların tespiti için çalışma başlattı.

“Paraların iade edileceğini söylediler”

Sosyal medyada gördüğü bir çekilişe katılmak için bu yola çıktığını belirten Yıldız, şunları söyledi:

“Çekiliş sonrası telefonu kazandığım iletisi gönderdiler. Benden gümrük vergisi ismi altında 452 TL para istediler. Ben de o parayı gönderdim. O parayı gönderdikten sonra benden IMEI parası olarak 3 bin TL daha istediler. Onu göndermek istemedim. Göndermeyince dava evrakları attılar. İcraya vereceklerini söylediler. Ben de inandım ve 3 bin TL’yi gönderdim. Geri iade yapacaklarını söylediler. Daha sonra farklı mazeretler 4 bin, 5 bin TL biçiminde modül parça para istediler. O paraları da fatura, gümrük vergisi üzere farklı mazeretler sundular. Bunların yasal olduğunu, paralarının tamamının geri iade olacağını söylediler. Daha sonra bana düzmece bir banka dekontu ile 47 bin TL iade göndermiş üzere yaptılar. Ben düzmece olduğunu anlamadım. Benden o fazla göndermiş üzere gözüken parayı istediler. Onu da gönderdim. Faturanın yanlış kesildiğini söyleyerek tekrar para istediler. Birinci başta 3-4 bin derken, 10, 15, 27 bin TL üzere paralar istediler. Bunları gönderdikten sonra geri istedim lakin para gelmedi. Bilakis benden 38 bin TL daha istediler. O parayı göndermedim lakin toplamda 77 bin TL param gitti. Dolandırıldığımı anlayınca emniyete giderek kabahat duyurusunda bulundum.”

“Hackera da 23 bin TL Kaptırdım”

Parasını geri almak isterken tekrar dolandırıldığını aktaran Yıldız, “Bir arkadaşım aracılığıyla ulaştığım, kendisini hacker olarak tanıtan bir kişi yardım edebileceğini söyledi. Başından bu türlü bir olay geçtiğini ve kurtardığını söyledi. Bizim paramızı da kurtaracağını ve 5 bin TL bir masraf tutacağını söyledi. Ben de inandım, kabul ettim. O gece bize haber yolladı, adamların hesaplarını bloke ettiğini ve hesapların yurt dışında olduğunu, onu da kendisini yapamadığını söz etti. Yurt dışından diğerine yaptıracağını söyleyerek 10 bin TL istedi, onu da gönderdim. ‘Kesin alacağım’ diye konuştu. Daha sonra avukat fiyatı diye farklı formlarda para istedi ve toplamda ona da 23 bin TL para kaptırmış oldum” diye konuştu.

“Maaşım krediye kesiliyor”

Asgari ücret  aldığını söyleyen Yıldız, “İlk dolandırıldığımda kredi çekmek zorunda kaldım. Şu an onun borcunu ödüyorum. 5 bin 500 TL maaş alıyorum. 5 bini esasen krediye kesiliyor. Bana da 500 TL kalıyor. Allah kaygıları var ise ben paramı geri istiyorum. Beşerler da bilinçlensin, benim düştüğüm duruma düşmesinler. Devletimize güveniyorum” dedi.

Olayla ilgili polisin başlattığı soruşturma sürerken, şimdi şüphelilere ulaşılamadığı öğrenildi. (DHA)

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir