Staj sigortası mağdurlarından EYT açıklaması

Staj Sigortası Mağdurları Derneği üyeleri, staj periyodunun emeklilik süreçlerinde sigorta başlangıcı sayılması talebiyle basın açıklaması yaptı.

Ulus’taki Atatürk Heykeli önünde bir ortaya gelen üyeler ismine basın açıklamasını okuyan Dernek Lideri Ferhat Salman, meslek lisesi, üniversite ve meslek yüksek okullarında zarurî staja tabi tutulan, endüstride, otomobil tamirhanelerinde, kuaförlerde ve misal iş kollarında çalışıp, 1 günü teorik eğitim için meslek okullarına gönderilenlerin sigortalarının emekliliğe başlangıç sayılması gerektiğini söyledi.

EYT KAPSAMINDA YER ALMAK İÇİN RAPOR SUNDULAR

Staj yapan ya da çıraklık okuluna gidenlerin uzun vadeli sigorta kollarına değil, yalnızca meslek kazası ve meslek hastalığını kapsayan kısa müddetli sigorta primlerinin yatırıldığını belirten Salman, dernek olarak EYT kapsamında yer almak için siyasi partiler ve ilgili bakanlığa hazırladıkları raporu sunduklarını ve bu mevzuda takviye beklediklerini söz etti.

Açıklamanın akabinde “Staj, SSK başlangıcı olsun”, “Derdimiz emeklilik değil haklarımızın iadesidir” formunda slogan atan gruptakiler, daha sonra alandan ayrıldı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir