“Takma diş” ikinci depremden kurtardı

Yeşilyurt ilçesine bağlı Özalper Mahallesi’nde 5 katlı binanın 4’üncü katında yaşayan Ahmet Köşker, eşi Yüksel, kızları Esra ve Seda Köşker ile birinci sarsıntıya uyurken yakalandı. Uyanarak ailesiyle dışarı çıkan Ahmet Köşker, öteki bir mahallede yaşayan 85 yaşındaki babası Abdurrahman Köşker’i almaya gitti.

Babasını alan Ahmet Köşker ile ailesi, öğlen saatlerinde meskenlerine girmeye karar verdikleri sırada Abdurrahman Köşker, takma dişlerini konutunda unuttuğunu söyledi. Köşker ailesi, bunun üzerine Abdurrahman Köşker’in takma dişlerini almaya gittikleri sırada ikinci sarsıntıya konutlarının önünde yakalandı.

İkinci sarsıntıda Köşker ailesinin yaşadıkları bina çöktü. Binanın yıkılma anı, Esra Köşker tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

Babası takma dişlerini unuttuğu için binaya girmemişler

Ahmet Köşker, kaldıkları binanın sağlam olduğunu sandıklarını, zelzelede yıkılacağını hiç ummadıklarını söyledi. Zelzelenin çok şiddetli olduğunu, bu sırada çocuklarını muhafazaya çalıştığını belirten Köşker, ikinci sarsıntıda yıkılan binada komşularından 6 kişinin enkaz altında kalarak hayatını kaybettiğini lisana getirdi.

Kendilerinin de enkaz altında kalmaktan son anda kurtulduklarını söz eden Köşker, o anları şöyle anlattı: “Babamı konutundan alarak öğlen saatlerinde buraya döndük. Hava çok soğuk olduğu için konuta girecektik. Bu sırada babam takma dişlerinin olmadığını söyledi. Babam, ‘Ben bu türlü yemek yiyemem, dişlerimi meskenden alıp gelelim’ dedi. Meskene girmekten vazgeçip dişleri almaya gitmek için binadan 100 metre ayrıldıktan sonra ikinci sarsıntıya yakalandık. Bu sırada binamız yıkıldı. Bizi babam kurtardı. Şayet o dişlerini unutmamış olsaydı binaya girmiş olacaktık.”

Aile, Marmara zelzelesinden sonra Malatya’ya taşınmış

Deprem bölgesi olmayan vilayetleri tercih etmek istediklerine işaret eden Köşker, “Biri inşaat mühendisi, oburu sanayi mühendisi olan kızlarım için yeni bir nizam kuracağım. Ben emekliyim. Kısa mühlet içerisinde diğer vilayette yeni bir hayat kurmak için uğraş göstereceğim” dedi.

“Dişleri almaya gitmeseydik meskene girecektik”

Dedesinin takma dişlerini almaya gidecekleri sırada ikinci zelzeleye yakalandıklarını anlatan Köşker, “Dişleri almaya gitmeseydik meskene girecektik. İkinci zelzeleye bina içerisinde yakalanmaktan saniyelerle kurtulduk. Bizi kurtaran dedem oldu. Evvel Marmara zelzelesi, akabinde Malatya’da sarsıntıya yakalandık. Bizim için çok sıkıntı bir durum” diye konuştu.

Yüksek lisans yapmak için ders çalıştığını lisana getiren Köşker, “Artık bu türlü bir imkanım yok. Tüm kitaplarım, bilgisayarım enkaz altında kaldı. Artık diğer vilayetlerden kiralık mesken bakıyoruz. Karar verdiğimizde öteki bir ile giderek hayat kuracağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir