TBMM’de kabul edilen teklif sonrası CHP rahatsız oldu: AYM’ye gideceğiz

İnternet haber siteleri ve bilhassa toplumsal medyada kamunun güvenliğini korumak, hakikat bilgiyi ulaştırma ve her türlü manipülasyonları engellemek ismine TBMM’de kabul edilen dezenformasyon yasası CHP’yi rahatsız etti. 

CHP AYM’YE GİDECEK

CHP Küme Lider Vekili Engin Altay, TBMM’de kabul edilen ‘Basın Kanunu ve Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ Anayasa’ya alışılmamış olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gitmeyi düşündüklerini söyledi.

Sosyal medya ve haber siteleri aracılığıyla her türlü palavra ve dezenformasyon içeren haber, bilgi ve paylaşımlarla ilgili hayata geçirilen yasa, vatandaşın hakikat haber alma hakkını koruyacak. Toplumda dehşet ve panik oluşturmak emeli taşıyan paylaşımlara ceza uygulanacak.

BUNU BİLE DEZENFORMASYONA ÇEVİRDİLER

Bu yasa en çok geçmişte birçok dezenformasyona başvuran CHP’liler ve fondaş medya tarafından reaksiyonla karşılanırken, kelam konusu maddeyle ilgili bile dezenformasyon içeren açıklamalar ve haberler yapılmaya çalışıldı.

İŞTE DEZENFORMASYON YASASI MADDELERİ

  • İnternet ortamında işlenen hatalarda yer sağlayıcısının belirlenmesinde yaşanan problemler nedeniyle yurt içi – yurt dışı ayrımı kalkacak.
  • Halk içinde tasa, endişe ya da panik oluşturmak için, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu tertibi ve sıhhati ile ilgili gerçeğe ters bir bilgiyi kamunun ziyanına olacak biçimde alenen yaymak cürüm sayılacak.
  • Kamu sistemini bozmaya yönelik yapılan dezenformasyon emelli bilgileri yayanlar 1-3 yıl kadar mahpus cezasıyla cezalandırılacak.
  • Bu kabahatleri failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle işliyorsa (Troll hesaplar), ceza yarı oranında artırılacak.
  • ‘Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma’ başlığıyla müstakil bir cürüm tarifi oluşturulacak. Böylece failde özel kast, gerçeğe karşıt bilgide özel nitelik ve aksiyonda elverişlilik aranacak.
  • İnternet haber sitelerinde yanıt ve düzeltme hakkı teminat altına alınacak.
  • Basın ve söz özgürlüğüyle ilişkilendirilen basın kartlarının kimlere verileceği yine düzenlenecek. Basın kartı gerekliliklerine uymayanların kartları da iptal edilecek.
  • Adli sicil kaydında basın kartı verilmesine pürüz bir cürümden mahkumiyeti bulunan bireylere bu mahkumiyetler isimli sicil kaydından silinmedikçe yahut yasaklanmış hakların geri verilmesine karar verilmedikçe basın kartı düzenlenmeyecek.
  • Değişiklik teklifiyle, internet haber siteleri vadeli yayın kapsamına alınıyor. Böylece, internet haber siteleri de ilanlardan yararlanabilecek.
KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir