Türk CEO’ya erişim engeli! Kendi şirketinde o dosyaları göremiyor

İngiliz The Guardian gazetesi, uçak motorundan gemi pervanesine kritik kesimlerde faaliyet gösteren Rolls-Royce’un, kendi CEO’sundan evrak gizlediğini yazdı. Buna nazaran, şirketin nükleer denizaltılarla ilgili işleri başka üst seviye yöneticilerin denetiminde, Tufan Erginbilgiç yönettiği tertibin tüm “sırlarından” haberdar değil.

BAŞTAN BERİ BİLİYORDU

İddiaları sorduğumuz Rolls-Royce İrtibat Yöneticisi Richard Wray, bu durumun, Erginbilgiç’in atamasının ilan edildiği Temmuz 2022 öncesinde şirket içinde tartışıldığını söyledi. Wray, Erginbilgiç’in ocak ayında şirkete katıldığında “uygulamanın büsbütün farkında olduğunu” kaydetti. Bunun hükümetle yapılan kontratlardan kaynaklandığını vurguladı. Rolls-Royce yetkililerine nazaran, hassas işlere CEO’nun dahil edilmemesinin sağlıklı olup olmadığı şirket içinde bir tartışma konusu değil.

AMERİKALIYA DA BİREBİR UYGULAMA

Erginbilgiç, İngiliz donanmasındaki denizaltılara güç veren nükleer reaktörlerin üretimine dair hassas bilgilere erişemiyor. Yasalar gereği, 1500’den fazla mühendisin istihdam edildiği bu kısımdaki kimi evraklar “sadece bir İngiliz tarafından” görülebiliyor. Hürriyet’e yapılan açıklamada, erişimi kısıtlanan “çok az sayıda ayrıntı” olduğu kaydedilirken, bunun yalnızca Erginbilgiç’e özel bir uygulama olmadığı anlatıldı. Örnek olarak, şirketin Savunma İşleri departmanının başındaki Amerikan vatandaşı Adam Riddle’ın da denizaltı programının birtakım detaylarını göremediği kaydedildi.

‘SADECE İNGİLİZLER GÖREBİLİR’

Yine de açıklamada, CEO Erginbilgiç’in bu kısıtlamaya karşın şirketi yönetmek için “gerekli tüm bilgiye sahip olduğunun” altı çizildi. Bunun için İngiliz yöneticiler Anita Frew ve Chris Cholerton’un her ayrıntısı inceleyerek kendisine rapor verdiği belirtildi. Denizaltı departmanıyla ilgili hassas bilgilerden sorumlu Cholerton daha evvel şirketin sivil havacılık kısmı lideriydi.

HÜKÜMET KONTROLÜ

Rolls-Royce, AUKUS muahedesinin bir kesimi olarak İngiltere donanmasının yanı sıra Avustralya’nın denizaltılarına da nükleer güç üniteleri sağlayacak. Geçen yıl şirketin 12.7 milyar sterlinlik gelirinin üçte biri savunma ünitesinden gelmişti. İngiliz savunma endüstrisi için kritik değerdeki şirket hükümet tarafından sıkıca denetleniyor. Hükümet, şirketin satışını ya da iştirak yapısının değişmesini veto gücü bulunan “altın hisse” sahibi.

BİLGİ NOTU: Aslen Kilisli olan Erginbilgiç, ocak ayında misyonu, 2015’ten beri Rolls-Royce’u yöneten Warren East’ten devralmıştı. İTÜ ve Boğaziçi üniversitelerinden mezuniyeti bulunan Erginbilgiç, daha evvel bir başka İngiliz devi BP’de yöneticilik yapıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir