Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: İş gücü yok, deprem konutları yetişmez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat’ta yaşanan zelzelelerin akabinde kalıcı konutların bir yıl içerisinde tamamlanacağını açıklamıştı. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri Erdal Eren, zelzele bölgesinde kalıcı konutların süratle tamamlanması konusunda başta iş gücü olmak üzere çeşitli zahmetler bulunduğunu dikkat çekerek, “Hükümetin hedeflediği mühlet içinde zelzele bölgesindeki kalıcı konutları yapacak iş gücü şu anda Türkiye’de yoktur” dedi.

İnşaat bölümünün şantiyelerde çalıştıracak usta bulmakta zorlandığını tabir eden Eren, meslek teknik okullarının sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

Ekonomi gazetesinden Canan Sakarya’nın haberine nazaran; Meclis Zelzele Araştırma Komisyonu’nda konuşan Eren, “Yalnız burada değil, Rusya’daki şantiyelerimize de Suudi Arabistan’daki şantiyelerimize de götürmek için usta bulamıyoruz” dedi.

Eren, “Ama mühendis çok var, lakin o mühendisleri sorumluluk verip işlerin başına koyabilecek yeterlilikte göremiyoruz. O nedenle, bizim mesleksel yeterliliği olan ustaya, operatöre, teknisyene çok gereksinimimiz var. Mevcut çalışanlarımızın birçok da maalesef Avrupa’da başlayan kentlerin altyapı yenileme projelerine gidiyorlar. Almanya, inşaat endüstrisinde çalışan çalışanların fiyatlarında güzelleştirme yaptı, sıvacının saatlik fiyatını 18,50 Euro’ ya çıkarmışlar; günde 8 saatten 6 günde 3 bin 600 Euro ediyor. Bu sayı varken bizim de ustalarımız maalesef Fransa’da, Almanya’da çalışıyor. Biz mühendis bulmakta hiç zorluk çekmiyoruz lakin operatör, kalıpçı, demirci, kaynakçı bulmakta zorluk çekiyoruz” diye konuştu.

‘NE OLUR, ÇOK ÜNİVERSİTE AÇMAYALIM’

Eren, Zelzelenin akabinde kentsel dönüşümün daha değerli bir hale geldiğini belirterek, öne çıkan başka kıymetli bir mevzunun ise imar affı düzenlemeleri olduğunu, siyasetin bu mevzuyu artık gündeminden çıkarmak durumunda bulunduğunu tabir etti. Eren, üniversitelerdeki eğitim kalitesine de dikkat çektiği konuşmasında “Ne olur, çok üniversite açmayalım. Hatta hatta kâfi ehliyetli öğretim görevlisini tam temin edemediğimiz birtakım üniversitelerin birtakım kısımlarına bir müddet öğrenci almayalım onların yerine mesleksel teknik okullar açalım” dedi.

BAKAN: 600 BİN BAĞIMSIZ KONUT, BUNU KİM İNŞA EDECEK?

Deprem Araştırma Komitesi Lideri AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu da, “İşçi, kalfa, usta çok büyük meşakkat; bunu kabul ediyorum bizim hızlı biçimde bu insanları yetiştirmemiz gerekiyor zira şu anda çok sayıda konut inşa edilecek, tahminen 600 bin tane bağımsız konut, bunu kim inşa edecek? Yeteri kadar usta, kalfa olmadığı kanaatindeyim, sıvacı bulamıyoruz, elektrikçi bulamıyoruz” dedi.

‘PREFABRİK KENTLERİ BİRKAÇ YIL KALICI OLACAKLARINI DÜŞÜNEREK YAPALIM’

Türkiye Müteahhitler Birliği Lideri Eren ise konuşmasına şöyle devam etti: “Korkarım ki hükümetimizin hedeflediği vakit dilimi içinde sarsıntı bölgesinde ki kalıcı konutları yapacak iş gücü şu anda Türkiye ’de yoktur. Bakanlarla bir ortaya geldiğimiz vakitlerde söylediğim, şimdilik bu konteyner kentlerimizi, prefabrik kentlerimizi birkaç yıl kalıcı olacaklarını düşünerek yapalım, göründüğü kadarıyla bunlar bir yıllık olmayacaklar. Zira ne vinç kapasitemiz var bu kadar, ne tünel kalıp kapasitemiz var lakin daha değerlisi usta kapasitemiz, iş gücü kapasitemizle o süratte yapmak mümkün değil. Zira tıpkı vakitte büyükşehirlerimizde de ‘ kentsel dönüşümü hızlandıralım’ kararı verildi.” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir