Türkiye’yi BM’ye şikayet eden Yunanistan’a yanıt

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve Libya’nın BM Daimi Temsilcisi Taher El-Sonni, Yunanistan’a ortak bir mektupla cevap verdi.

AA muhabirinin ulaştığı BM Genel Sekreterliğine gönderilen mektupta, Yunanistan’ın “asılsız tezler ve argümanlarla” Libya hükümetinin meşruiyetini “baltalamaya” çalıştığına işaret edildi.

Mektupta, Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin Yunanistan’ın savlarının bilakis memleketler arası muahedeler yapma ve sonlandırma yetkisine sahip olduğu ve kanunlarının hükümete öbür devletlerle mutabakatlar yapma yetkisi verdiği söz edildi.

Yunanistan’ın, Libya ve Türkiye’nin hidrokarbon alanında imzaladığı mutabakatın BM kontrolündeki siyasi süreçle çeliştiği argümanlarının hiçbir yasal desteğinin bulunmadığı, bilakis Libya’da siyasi tahlile götürecek yol haritasının, seçimlerle sonuçlanacak hazırlık sürecinde hükümete tam yetki verdiğine dikkat çekilen mektupta, bu süreç şimdi tamamlanmadığı için hem içerde hem dışarda yetkinin hiç kuşkusuz Libya Ulusal birlik Hükümeti’nde olduğu vurgulandı.

Mektupta, Yunanistan’ın, Avrupa Birliği dahil birçok devletin Libya hükümeti ile güç, altyapı ve iktisat alanlarında yaptığı mutabakatları kasıtlı bir biçimde görmezden geldiğinin ve Yunanistan dahil hiçbir ülkenin hâkim devletlerin birbirleriyle yaptığı mutabakatlara karışamayacağının altı çizildi.

Türkiye ile Libya ortasında 27 Kasım 2019’da imzalanan deniz yetki alanlarının sonlandırılmasına yönelik mutabakatın BM Sözleşmesi’nin 102. unsuruna nazaran kayda geçirildiği ve memleketler arası hukuka dayalı adil bir tahlile varıldığı kaydedilen mektupta, Yunanistan’ın kelam konusu mutabakatın egemenlik haklarını ihlal ettiği argümanlarının kabul edilemeyeceği belirtildi.

Mektupta ayrıyeten Türkiye ve Libya tarafından deniz yetki alanlarının sonlandırılmasına yönelik mutabakatın akabinde Yunanistan’ın kelam konusu bölgede Mısır ile yaptığı misal mutabakatın “hükümsüz” olduğuna dikkat çekildi.

Yunanistan’ın bölgede deniz yetki alanlarında genişlemeci tezleriyle Türkiye’nin ve Libya’nın egemenlik haklarını görmezden geldiği ve deniz hukuku ve milletlerarası hukuku istediği üzere yorumladığı söz edilen mektupta, “Yunanistan deniz yetki alanlarının sonlandırılmasında eşitlik unsurunu göz gerisi ediyor ve pozisyonları, büyüklükleri, yerleşimin olup olmadığı ve ekonomik hayatın sürdürülebilirliğine bakmaksızın deniz yetki alanlarının adalara, adacıklara ve kayalara verilmesini isteyerek hukuku ihlal eden bir takımada devleti üzere davranıyor.” denildi.

Türkiye ile Libya ortasında imzalanan hidrokarbon ve deniz yetki alanlarının sonlandırılması mutabakatlarının ne milletlerarası hukuku ne de Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiği belirtilen mektupta, Libya ve Türkiye’nin Akdeniz’de diyaloğu teşvik etme eforlarını Yunanistan’ın BM’de “itibarsızlaştırmaya” çalıştığına işaret edildi.

Türkiye ve Libya, Yunanistan’a “asılsız suçlamalar, düşmanca telaffuzlar ve tansiyonu yükselten hareketlerine son vermesi ve iki komşu ülkenin hükümran kararlarına hürmet duyması” davetinde bulundu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir