Ünlü bestekar Zeynettin Maraş yaşamını yitirdi

‘Gizli Aşk Bu’, ‘İnleyen Nağmeler’, ‘Yağmur Git Penceremden’ üzere herkesin bildiği çok sayıda müziğin bestekarı Zeynettin Maraş 95 yaşında hayatını yitirdi. Ünlü ismin mevt haberini Türk sanat müziği solistlerinden Canan Karadeniz toplumsal medya hesabından duyurdu.

Karadeniz, paylaşımında “Çok kıymetli duayen bestekarımız Zeynettin Maraş hocamızın vefatını kederle öğrendim. Ailesinin ve tüm sanat topluluğunun başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin, ışıklarda uyusun” tabirlerini kullandı.

ZEYNETTİN MARAŞ KİMDİR?

Zeynettin Maraş, İstanbul Suadiye’de 1927 yılında dünyaya geldi. İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi. Periyodun en büyük hocaları Münir Nurettin Selçuk, Şefik Gürmeriç, Mesut Cemil, Nevzat Atlığ, Refik Fersan ve Şerif Muhiddin Targan’dan dersler aldı ve 1953 yılında mezun oldu. Kelamları Necla Tarzi’ye ilişkin olan “Gözyaşlarımı Sıkıntıma Derman Ettiğim Akşam” isimli birinci bestesini 1949 yılında, Ankara Radyosu’nda o yılların ses sanatkarı Muzaffer İlkar okudu.

1966 yılında yaptığı 26. bestesi “İnleyen Nağmeler”, büyük bir çıkış yaptı. “Gizli Aşk Bu”, “Hasretim Sana” ve kelamları Onur Akay’a ilişkin olan “Seni Beklerken” isimli besteleri ile bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir