Uzay onlar için ‘macera’

13 Aralık 2018’de Türkiye Uzay Ajansı’nı (TUA) kurup uzay çalışmalarında değerli adımlar atan Türkiye, ulusal uzay programı ile Cumhuriyet’in 100’üncü yılında uzaya gidecek birinci Türk vatandaşını belirledi. Geçtiğimiz haftalarda da Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal yüksek çözünürlüklü yer müşahede uydusu İMECE uzaya fırlatıldı. Türkiye son yıllarda uzay çalışmalarında değerli başarılara imza atarken, 7’li Masa’nın ise tenkit ve küçümseme dışında elle tutulur tek vaadi yok.

7’li Masa’nın ortak Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, seçimi kazanması halinde kuracağı hükümetin programı olma niteliği taşıyan Ortak Siyasetler Mutabakat Metni’nde, uzay misyonuyla ilgili somut tek unsur yok. Binlerce unsurun yer aldığı yüzlerce sayfalık metinde, “Sanayi ve teknoloji” başlığı altında yalnızca “uzay sanayiine teşvik sağlanıp uzay teknolojisinin destekleneceği” vaadiyle yetiniliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknofest’te Türkiye’nin birinci uzay yolcularını açıkladı.

ABD’Lİ ŞİRKETE PEŞKEŞ VAADİ

Kılıçdaroğlu, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen havacılık, uzay ve teknoloji şenliği Teknofest’in başladığı 27 Nisan’da, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Atatürk Havalimanı’nı ABD’de CIA ile çalışan Sierra Nevada (SNC) şirketine teslim edeceğini açıkladı. Havalimanını havacılık ve uzay çalışmalarının merkezi haline getireceğini öne süren Kılıçdaroğlu, “Bunu kimlerle yapacağız? Merkezin kurulması ve geliştirilmesi için muvaffakiyetleri dünyaca tanınan ve başta ABD’deki Sierra Nevada (SNC) şirketinin sahibi Eren Özmen ve Fatih Özmen’le yapacağız” dedi. SNC, ABD istihbarat teşkilatı CIA’ya elektronik istihbarat, gözetleme ve keşif hizmeti veriyor.

CHP BİLİM VE TEKNOLOJİYE KARŞI

Kılıçdaroğlu, TUA’nın kurulmasını da engellemek istemişti. Kılıçdaroğlu TUA’nın kuruluş kararnamesini iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. CHP Gup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, CHP Küme Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ile CHP Küme Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’un ortalarında bulunduğu 138 CHP milletvekili Anayasa Mahlemesi’ne başvurup, 13 Aralık 2018 ve 30624 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 23 sayılı “Türkiye Uzay Ajansı” hakkındaki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin iptalini ve yürütmenin durdurulmasını talep etti.

AKŞENER ALAY ETTİ

HDP’nin desteklediği 7’li Masa’nın ortaklarından UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener de 2022’de partisinin küme toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye Uzay Ajansı’nın çalışmalarını gaye alarak alay etmişti. Milyonlarca vatandaşı heyecanlandıran uzay çalışmaları hakkında Akşener, “Bir de başımıza uzay macerası çıktı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir