Uzman öğretmenlik sınav giriş belgesi; uzman öğretmenlik sınav yerleri belli oldu

Uzman öğretmenlik imtihan giriş yerleri dokümanı sorgulama ekranı, 14 Kasım 2022 tarihinde erişime açıldı. Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek Uzman öğretmenlik imtihanı için geri sayım başladı. 100 puan üzerinden 70 puan alanların başarılı sayılacağı imtihanın sonuçlarının tarihi de açıklandı. İşte, Uzman öğretmenlik imtihan giriş yerleri dokümanı sorgulama ekranı:

Uzman öğretmenlik imtihanı ne vakit yapılacak?

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Öğretmenlik Meslek Basamakları kıalvuzu yayımlanmıştı. Kılavuza nazaran uzman ve başöğretmenlik imtihanı 19 Kasım günü uygulanacak. İmtihanda saat 10.00’da başlayacak ve 100 soru sorulacak.

Uzman öğretmenlik imtihan giriş yerleri açıklandı

Uzman öğretmenlik imtihan giriş evrakı 14 Kasım Pazartesi günü www.meb.gov.tr adresinden yayımlandı. İmtihan giriş dokümanının yayınlanmasının akabinde imtihan giriş yerleri de aşikâr oldu.

Uzman öğretmenlik imtihan sonuçları ne vakit açıklanacak?

Uzman ve baş öğretmenlik imtihan sonuçları 12 Aralık 2022 tarihinde  http://www.meb.gov.tr ve/veya http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden erişime sunulacak.

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik müracaat kuralları neler?

Millî Eğitim Bakanlığı Çalışanı Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan eğitim heyeti kararıyla belirlenen Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’na yazılı imtihana müracaat tarihinin son günü prestijiyle adaylık dâhil öğretmenlikte on yıl hizmeti bulunan öğretmenlerin, Başöğretmenlik Eğitim Programı’na ise yazılı imtihana müracaat tarihinin son günü prestijiyle uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenlerin müracaatta bulunabilecekleri öngörüldü.

Uzman ve başöğretmen unvanları için müracaatta bulunacak öğretmenlerde/uzman öğretmenlerde aranan kaidelerden biri olan mesleksel gelişim çalışmaları, Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında vazife yapan tüm branş/alan öğretmenlerinin her bir alandaki misyonlardan en az birini yapabilecekleri biçimde “Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları, İdareye İştirak ve Araştırma ile Geliştirme Çalışmaları” olmak üzere üç çalışma alanı olarak belirlendi.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında misyon yapan öğretmen/uzman öğretmenlerden uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için müracaatta bulunacakların üç çalışma alanı olarak belirlenen mesleksel gelişim çalışmalarını tamamlayabilmeleri için çalışma alanlarının en az ikisinden birer çalışma yapmaları gerekiyor.

ÖĞRETMENLİK MESLEK BASAMAKLARI İMTİHANI GİRİŞ BELGESİ

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir