Viyana Parlamentosu Halepçe katliamını ‘soykırım’ olarak tanıdı

Avusturya’nın Viyana eyalet parlamentosu, Yeşiller, Avusturya Toplumsal Demokrat Partisi (SPÖ) ve Yeni Avusturya ve Liberal Forum (NEOS) partilerinin verdiği ortak önergeyi oybirliğiyle kabul ederek Halepçe katliamını ‘soykırım’ olarak tanıdı.

Kararı 23 Mart’ta yapılan oturuma ait yazılı açıklamasında paylaşan Viyana Parlamentosu, açıklamada, Yeşiller Partisi Milletvekili Berivan Aslan’ın kelamlarına de yer verdi. Berivan Aslan, konuşmasında, ’35 yıl evvel Saddam Hüseyin tarafından düzenlenen zehirli gaz akınında 5 bin Kürt’ün öldürüldüğünü’ aktardı.

Açıklamaya nazaran, yapılan oylamada, Yeşiller, SPÖ ve NEOS’un verdiği önerge oy birliğiyle kabul edildi ve Halepçe katliamı Viyana Parlamentosu tarafından ‘soykırım’ olarak tanındı.

BERİVAN ASLAN: AVRUSTURYA SİYASİ TARİHİNDE BİR İLK

Milletvekili Berivan Aslan, kararı, Twitter hesabından paylaştığı bir bildiri ile duyurdu. Aslan, “Avusturya siyasi tarihinde birinci sefer Kürtlere karşı işlenen kitlesel bir cürüm benim girişimimle ‘soykırım’ olarak tanındı. Dün Halepçe’deki zehirli gaz saldırısı Viyana Parlamentosu’nda tüm partiler tarafından ‘soykırım’ olarak oybirliğiyle tanındı” dedi.

Ne olmuştu?

Saddam Hüseyin’in 1986-1988’deki ‘Enfal Harekâtı’nda, 182 bin Kürt sivil ölmüş, çok sayıda sivil de kaybedilmişti. Saddam Hüseyin idaresi 16 Mart 1988’de de, peşmergenin savaşta İran’ın tarafında yer almasını münasebet göstererek, Halepçe’ye kimyasal silah saldırısı düzenlemiş, bayan ve çocuklar dahil 5 bini aşkın kişi öldürülmüştü. Irak Yüksek Mahkemesi 2010 yılında verdiği bir kararda, Halepçe katliamını bir ‘soykırım eylemi’ olarak niteleyip, ‘Kürt halkının hafızasında kalıcı bir yara açtığını’ söz etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir