Yapay Zeka Uzmanı Yetiştirme Programı’ndan 140 genç yararlanacak

Ahmet Çalık Vakfının açıklamasına nazaran, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Bilişim Derneği ve Ahmet Çalık Vakfı ortasında, İstanbul Ticaret Odası Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi mesken sahipliğinde işbirliği protokolü imza merasimi gerçekleştirildi.

Ahmet Çalık Vakfı sponsorluğunda ve Türkiye Bilişim Derneği uyumunda gerçekleşecek Yapay Zeka Uzmanı Yetiştirme Programı’nın eğitimleri İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde yapılacak.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cebrail Taşkın, 2023 yılı Türkiye Yüzyılı vizyonunda başarılı çalışma ve projeleri devreye almaya ve Türkiye için daha fazla kıymet üretmeye devam ettiklerini belirtti.

Eğitim ve istihdamda fırsat eşitliği imkanı sunan, yenilikçi modeli ve oluşturduğu yararlarla projelerinin dünyada örnek alınan bir proje haline geldiğini aktaran Taşkın, “Şimdi de bugünün ve yarının muhtaçlığı olan yapay zeka uzmanı yetiştirme programı başlatıyoruz. Ahmet Çalık Vakfına dayanağı için teşekkür ediyorum. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin dayanaklarıyla projede kıymetli ve büyük çalışmaları tamamladık ve teknoloji alanında istihdamı ve üretimi artıracak yeni çalışmalar yapmaya da devam ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

Ahmet Çalık Vakfı İdare Heyeti Lider Yardımcısı Mahmut Can Çalık da vakıflarının en değerli amacının, dünyada devam eden dijital dönüşüm yarışında Türkiye’nin en ön sıralarda yer alması için katkı sağlamak olduğunu belirterek, “Bu doğrultuda, Hazine ve Maliye Bakanlığımızın ‘1 Milyon İstihdam Projesi’ni desteklemek üzere ‘Sertifikalı Yapay Zeka Uzmanı Yetiştirme Yetkinlik Programı’nın geliştirilmesine katkı sağlayacağız. Bilim ve teknoloji alanında ülkemizi geliştirmek için takviye vermeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

140 GENÇ YARARLANACAK

Türkiye Bilişim Derneği İdare Heyeti Lideri Rahmi Aktepe de program kapsamında İstanbul Ticaret Üniversitesinde gerçekleşecek eğitimlere 140 genci kabul edeceklerini aktararak, “Uygulamalı eğitimler tamamlandığında gençlerimiz direkt istihdama yönlendirilecek. Başlatılacak bu programın büyütülmesi ve bu cins programların başlatılarak sürdürülebilir hale getirilmesi için dernek olarak her vakit gereken çabayı göstereceğiz” tabirlerini kullandı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Lideri Dr. İsrafil Kuralay ise İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Ticaret Üniversitesinin teknoloji alanına özel ehemmiyet verip bu alana yatırımlar yaparak birçok yeni çalışmayı Türkiye’ye kazandırdığını belirterek, şunları söyledi:

“Bugün içinde olduğumuz Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi odamızın teşebbüslerin yetişmesi için alanında öncü ve muvaffakiyet ödüllü bir projesidir. Bugün başlatılan bu programın da devamını getirerek üniversite olarak çalışmalara dayanak vermeye devam edeceğiz.”

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ömer Torlak da üniversite bünyesinde açılan yapay zeka kısımlarının alanında birinci olduğunu belirterek, bu eğitim programlarının gençlerin istihdam için kendini geliştirmesi manasında değerli olduğunu söz etti. Torlak, programda üniversite olarak kaliteli içerik ve nitelikli akademisyenlerle vazife alacaklarını kaydetti.

“https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/” adresinden projeye kaydolarak başlatılan programa müracaatlar yakında başlayacak. Projeye bugüne kadar 1 milyon 590 binden fazla kişi katılarak eğitimler almaya başladı. Gençlerin, Yapay Zeka Uzmanı Yetiştirme Programı ve misal imkanlardan yararlanması için projeye kayıt olunması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir