‘Yarısı Bizden’ kampanyasında başvuru sayısı 500 bine yaklaştı

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak konutlarla ilgili “Yarısi Bizden” kampanyasına müracaatlar devam ediyor. TOKİ Lideri Ömer Bulut, müracaatlarda son durumu açıkladı. NTV’ye konuşan Bulut, 495 bin 290 bağımsız kısım için müracaat yapıldığını söyledi. Bulut, geri ödemelerle ilgili sürecin inşaatların teslim edilmesi sonrasında olacağını açıkladı.

Başvurular nerede ağırlaştı?

Başvuru süreciyle ilgili konuşan Bulut şunları söyledi:

“Başvuru sisteme düştükten sonra yoğunluk olan yerler tespit ediliyor. Alanda 200’e yakın takımımız inceleme yapıyor. Başlangıçta müracaatın yüklü olarak hangi bölgelerden geldiğini temel alıyoruz. Bahçelievler, Güngören ve Avcılar’da müracaatlar ağır. Tespitler yapılması sonrasında yeni dizaynın ne olacağı çalışmaları başlıyor. Ne kadar imar kullanılabilecek, vatandaşla görüşülüyor. Gönüllülük aslı var.”

    Kampanya kapsamında 100 metrekare 3+1 daire konutta maliyet 1,8 milyon lira, bunun 900 binini vatandaş ödeyecek. 120 aya kadar ödeme yapılabilecek. Bankadan 0,79 faizle kredi alınabilecek. TOKİ’den alınmak istenirse 900 bin liranın yüzde 15’i peşin ödenecek, kalan fiyat 120 ayda ödenebilecek.

‘Aylık ödemeler 5-6 bin lirayı geçmeyecek’

Bulut, ödemeler esnasında vatandaşın gücüne nazaran artışların mukavelede revize edilebildiğini belirterek, “Aylık ödemeler 5-6 bin lirayı geçmeyecek. Ödemeden fazla can güvenliğini düşünerek kesinlikle başvursun. Görüşme sürecine geçerek direkt inşaatlara başlayalım.” dedi.

Başvurular ne vakte kadar?

Kampanyaya müracaatlar 31 Mayıs’a kadar e-devlet üzerinden yapılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir