Youtube: Seçimlerle ilgili asılsız iddiaları içeren içeriği kaldırmayacağız

Youtube, platformunda yer alan global seçim ilgilerine ait yeni bir karar aldı. Toplumsal medya platformı, dün yaptığı açıklamasında şu sözlere yer verdi;

“Tartışmalı yahut çürütülmüş varsayımlara dayalı olanlar da dahil olmak üzere, siyasi fikirleri açıkça tartışma mahareti, işleyen bir demokratik toplumun özüdür – bilhassa seçim mevsiminin ortasında.”

“Seçim yanlış bilgilendirme siyasetimizin birinci olarak Aralık 2020’deki geçmiş ABD Başkanlık seçimlerinin dürüstlüğüne odaklanan bir tedbirini uygulamaya koyduk. İki yıllık bir süreç, on binlerce görüntünün kaldırılması ve bir seçim devrinden sonra, günümüzün değişen görünümünde bu siyasetin tesirlerini tekrar kıymetlendirme vaktinin geldiğini anladık.”

“YANLIŞ BİLGİLERİ ENGELLİYOR LAKİN ŞİDDETİ AZALTMIYOR”

“Mevcut ortamda, bu içeriğin kaldırılması kimi yanlış bilgileri engellese de, şiddet yahut başka gerçek dünyaya ziyan verme riskini manalı bir biçimde azaltmadan siyasi söylemi kısıtlama üzere istenmeyen bir tesire de sahip olabileceğini bulduk.

“ASILSIZ ARGÜMANLARI ÖNE SÜREN İÇERİĞİ KALDIRMAYI DURDURUYORUZ”

Bunu göz önünde bulundurarak, 2024 (seçim) kampanyaları devam ederken, 2020’de ve geçmişteki öteki ABD Başkanlık seçimlerinde yaygın dolandırıcılık, yanılgı yahut aksaklıkların meydana geldiğine dair temelsiz savları öne süren içeriği kaldırmayı durduracağız. Bu (karar) bugün, 2 Haziran itibariyle yürürlüğe girecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir