YSK heyeti, depremden etkilenen 11 ili ziyaret edecek! Seçim güvenliğine ilişkin rapor hazırlanacak

Kahramanmaraş merkezli zelzeleler 11 vilayette büyük yıkıma neden olurken, gözler bir yandan da 14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlere çevrilmiş durumda. Muhalefet partileri arka arda seçimlerin vaktinde yapılması tarafında açıklama yaparken başka yandan zelzele nedeniyle yıkıma uğrayan vilayetlerde seçimlerin nasıl yapılacağı ise kulislerde konuşulmaya başlandı.

YSK HEYETİ 11 İLİ GEZECEK

Bu noktada harekete geçen Yüksek Seçim Konseyi, bölgenin kurallarını yerinde gözlemlemek için zelzeleden hasar gören vilayetlerimizde incelemede bulunacak. Hafta başında oluşturulan bir heyet, büyük yıkımın meydana geldiği 11 ili ziyaret edecek.

RAPOR HAZIRLANACAK

TRT Haber’de yer alan bilgiye nazaran depremzede seçmenin durumu, öbür vilayetlere tahliye edilenler, seçim güvenliği başta olmak üzere heyet tarafından bir rapor hazırlanacak. Kelam konusu rapor YSK’da ele alınacak. Zelzele bölgesinde yaşayanların seçimde nerelerde oy kullanacağı YSK yetkililerinin bölge ziyaretleri sonrasında netlik kazanacak.

ÇADIR VE KONTEYNER KENTLERDE OY KULLANILMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK

Öte yandan depremzedelerin yerleştirildiği çadır kentlerde oy kullanılması, oy sandıkları için konteynerler oluşturulması gündeme gelebilecek. Oy kullanılamayacak bölgelerde yakın sandıkların birleştirilmesi de seçenekler ortasında. Ayrıyeten depremzedelerin nüfus kayıtlarını taşımaları durumunda, bulundukları vilayetlerde oy kullanabilmeleri için çalışma yürütülüyor.

Yüksek Seçim Konseyi, seçim sürecinde değişen gereksinimlere nazaran mevzuat değişikliğine gidebilecek. Seçmen kütüğündeki güncellemeler takip edilecek. AFAD çalışanları ile zelzele gönüllülerinin bulundukları vilayette oy kullanmalarına yönelik genelge çıkarılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir