Yurt genelinde yarından itibaren yağış bekleniyor

Hafta başından itibaren güney ve doğu bölgeleri yüklü olmak üzere, yurdun kuzeybatı kesitleri hariç tüm yurtta aralıklarla yağışlar bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Varsayım Uzmanı Cengiz Çelik, pazar günü ve gelecek haftanın hava sıcaklığı iddialarına ait bilgi verdi. Bir müddettir yurt genelinde yağışsız günler yaşandığını belirten Çelik, gelecek hafta boyunca güney ve doğu bölgelerinde görülecek yağışların aralıklarla süreceğini söyledi.

Pazar günü bilhassa Güney Ege ve Akdeniz’de vakit zaman kuvvetli olmak üzere yağışlar görüleceğini söz eden Çelik, şöyle devam etti:

“Pazar sabah saatlerinde Güney Ege’de başlayacak yağış, öğlen saatlerine hakikat Güney Ege ve tüm Akdeniz Bölgesi’nde görülecek. Hafta başından itibaren ise güney ve doğu bölgelerimiz yüklü olmak üzere, yurdumuzun kuzeybatı kesitleri hariç tüm yurtta aralıklarla yağışlar göreceğiz. Bu yağışlar bilhassa Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, bir de Doğu Anadolu Bölgesi’nin güneyinde vakit zaman kuvvetli de olabilir.”

Sıcaklıkların çoklukla mevsim normalleri civarında seyredeceğini anlatan Çelik, “Orta Akdeniz üzerinde bulunan alçak basınçla hafta sonu birkaç derece sıcaklıklar arttı ve bilhassa batı bölgelerinde mevsim normallerinin üzerine çıktı. Fakat hafta başından itibaren tekrar batı bölgelerde 3, 4 derecelik sıcaklık düşüşü olacak. Yurt genelinde ise sıcaklıkların mevsim normalleri civarında, tahminen 1, 2 derece altında seyredeceğini iddia ediyoruz.” diye konuştu.

İSTANBUL, İZMİR VE ANKARA’DA HAVA DURUMU

Ankara, İstanbul ve İzmir ile ilgili 3 günlük hava durumu iddialarını de açıklayan Çelik, Ankara’da en yüksek sıcaklığın 15-17, İstanbul’da 16-18 ve İzmir’de 20 derece civarında olacağını iddia ettiklerini söyledi.

Çelik, İzmir’de yarın sabahtan itibaren beklenen gök gürültülü sağanağın pazartesiden itibaren kesileceğini, İstanbul’da pazartesi bir yağış geçişi olacağını, Ankara’da ise yağış beklenmediğini, kesimli bulutlu bir hava olacağının iddia edildiğini kaydetti.

TÜRKİYE GENELİNDE YAĞIŞ

Çelik, Türkiye genelindeki yağışlara ait şu bilgileri verdi:

“Yarın sabah Muğla etraflarında vakit zaman kuvvetli yağışlar görebiliriz. Yeniden yarın öğlen saatlerinden itibaren de Antalya’nın bilhassa doğu bölümleri yüklü olmak üzere kuvvetli yağışlar göreceğiz, daha sonra da Doğu Akdeniz’de. Pazartesi günü Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’nun güneyinde aralıklarla kuvvetli yağışlar görebiliriz.

Önümüzdeki hafta boyunca güney ve doğu bölgelerimiz yüklü olmak üzere yağışlar göreceğiz. Lakin kuzeyde de bilhassa Marmara’nın doğusu ve Karadeniz kıyı bölümünde de hafif olmak üzere aralıklarla yağışlar olacak. ‘Kuzeyli rüzgarlarla birlikte Karadeniz üzerinden gelen bulutlarla Marmara’nın doğusu ve Karadeniz’de de yeniden aralıklarla yağışlar görülecek.’ diyebiliriz, önümüzdeki hafta boyunca.

Yurt genelindeki yağışların çabucak hemen tamamı yağmur ve gök gürültülü sağanak formunda olacak. Bilhassa kuzeydoğu bölgelerimizde, Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile Kars, Ardahan, Erzurum etraflarının yüksek yerlerindeki yağışların karla karışık yağış ya da kar formunda olacağını düşünüyoruz.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir