Zelenskiy: Rus teröründe suç ortaklığı cezalandırılmalı

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ile görüştüğünü ve İran’a yönelik baskının artırılması konusunda fikir alışverişinde bulunduğunu belirtti. Zelenskiy, “Rus teröründe hata iştiraki cezalandırılmalı” dedi.

Gece saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ile görüştüğünü ve İran’a yönelik baskının artırılması konusunda fikir alışverişinde bulunduğunu belirtti. Zelenski, “Rus teröründe hata paydaşlığı cezalandırılmalı. Bu mevzuyu yalnızca her zamanki ortaklarımızın düzeyine taşımayacağız, bütün dünya, İran rejiminin Rusya’ya bu savaşı uzatmasına yardım ettiğini ve bu nedenle, tam olarak Rus savaşı tarafından kışkırtılan dünyaya yönelik bu tehditlerin tesirini uzattığını bilecek” dedi.

“RUSYA’NIN İRAN FÜZELERİNE MUHTAÇLIĞI VAR”

Dün de Rusya’nın yeniden İran hücum insansız hava araçlarını kullandığını belirten Zelenskiy, bunlardan kimilerinin düşürüldüğünü lakin kimilerinin da gayelere isabet ettiğini söyleyerek, “Ayrıca, terör devletinin güç başta olmak üzere altyapımıza yönelik toplu akınların muhtemel bir tekrarı için güçleri ve imkanlarını ağırlaştırdığını da anlıyoruz. Bilhassa bunun için Rusya’nın İran füzelerine muhtaçlığı var. Karşılık vermeye hazırlanıyoruz” formunda konuştu. Cephedeki durum hakkında da bilgi veren Zelenskiy, Donetsk bölgesinde şiddetli Rus akınlarının devam ettiğini fakat Rusların önemli kayıplar verdiğini söz etti.

“4 MİLYONDAN FAZLA TÜKETİCİ ELEKTRİKSİZ”

Ayrıca Zelenskiy, Kiev ve 6 bölgede güç alanında stabilizasyon kesintilerinin devam ettiğini söyleyerek, birçok başşehir Kiev ve bölgesinde olmak üzere 4.5 milyondan fazla tüketicinin elektriksiz kaldığını kaydetti. Her senaryonun detaylı olarak ele alındığını ve uygun aksiyonların hazırlandığını tabir eden Zelenskiy, “Hafta boyunca hükümet yetkilileri, güç şirketlerinin temsilcileri ve bölge idareleri ile güç dalındaki muhtemel senaryolar hakkında çok sayıda özel görüşmem oldu. Her senaryo detaylı olarak ele alır ve uygun hareketleri hazırlarız” dedi.

Öte yandan Avrupa Komitesi’nden yapılan açıklamada ‘AB Sivil Müdafaa Sistemi (EUCivPro)’ kapsamında 17 Avrupa Birliği (AB) ülkesinin Ukrayna’ya 500 elektrik jeneratörü gönderdiği belirtilerek, “Rusya’nın Ukrayna güç altyapısını hedeflemesi, güç sistemlerinin yüzde 30’undan fazlasını etkiledi. Elektriğe ve ısınmaya erişimi sürdürmek için 17 AB ülkesi EUCivPro aracılığıyla dayanışmasını gösterdi. Gerektiği kadar Ukrayna’nın yanında olacağız” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir