133 yıl sonra yeniden yardıma koştular

133 yıl evvel Ertuğrul Fırkateyni için uğraş eden Kushimoto halkı, bugün de Türkiye’de yaşanan sarsıntının yaralarını sarmak için kollarını sıvadı. 77 kişilik Japon arama kurtarma grubu bölgede çalışmalarını yürütürken bölge halkı da Türkiye’ye göndermek için kasabanın muhakkak yerlerine kurduğu kumbaralar ile yardım topluyor.

JAPON KASABASINDA YARDIM TOPLANIYOR

Türk-Japon bağlantılarının miladı kabul edilen Ertuğrul Fırkateyni’nin battığı Kushimoto kasabası, Türkiye’de yaşanan sarsıntının akabinde bir kez daha dostluğunu gösterdi. Zelzelenin akabinde kasabanın belediye binasında, Belediye Lideri Katsumasa Tashima liderliğinde başlatılan yardım kampanyası tüm ilçeye yayıldı. Kentin dört farklı noktasına kurulan kumbaralarda Türkiye için yardım toplanıyor. Toplanan yardımlar Tokyo’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne gönderilecek.

DÜZELECEĞİNE İNANIYORUZ

Kushimoto Kasabası Genel İşler Kısmı Yetkilisi Tatsuki Ortaya, “İnsanlar Kushimoto Kasabasının Türkiye ile derin bir bağlantısı olduğunu biliyor. Bu yüzden küçük bir ölçü da olsa bağış yapıyorlar. Haberlerde görüyoruz durumu. Vakit alacağını biliyoruz lakin her şeyin düzeleceğine inanıyoruz. 133 yıl evvel olduğu üzere birbirimize yardım etmeye devam ediyoruz, bu zelzeleden çok fazla insan etkilendi lakin biraz da olsa umarım yardımcı olabiliyoruzdur” tabirlerini kullandı.

ERTUĞRUL FACİASI NEDİR?

Sultan 2. Abdülhamit tarafından Japonya’ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni, 18 Eylül 1890’da dönüş yolunda Funakura kayalıklarına çarparak battı. Faciada mürettebattan 527’si şehit olurken, 69’u ise halk tarafından kurtarıldı. Köylülerin uğraşlarıyla şehit askerlerin cenazelerine ulaşıldı. Kazadan yaralı kurtulan denizciler, Kongo ve Hiyei isimli iki Japon gemisiyle İstanbul’a getirildi. Japonlar, enkaz bölgesinde buldukları topları, silahları ve şahsî eşyaları ise farklı bir gemiyle sonra gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir