3 kilometrelik fark bir kızın eğitim hayatına mal oldu

Elazığ’ın Keban ilçesine bağlı Koyunuşağı köyünde ailesiyle birlikte ikamet eden Feride Uçar, köylerinin Baskil ve Keban ilçesinin ortasında kalmasından ötürü, Baskil’de kayıt yaptırdığı liseye gidemiyor. Bağlı oldukları Keban ilçesinde taşımalı sistemin ve pansiyonun olmamasından ötürü Baskil’de bulunan Anadolu Lisesine kaydını yaptıran Feride Uçar, pansiyonun açılmaması, taşımalı sistemin de ikametlerinin Keban ilçesinde olmasından ötürü hayalini kurduğu eğitiminden uzak kaldı.

Sabahları küçük kardeşini Baskil’deki okula göndermek için uyanan abla Uçar, kardeşini taşımalı servise bindirdikten sonra üzgün bir biçimde meskenine dönmenin acısını yaşıyor. Baba Uğur Uçar, kızının okuması için gerekli yerlere başvurduğunu lakin sorunun bir türlü çözümlenmediğini aktarırken, öğrenci Feride Uçar ise yetkililere seslenerek yaşıtları üzere kendisinin de okula gitmek istediğini söyledi.

PANSİYON AÇILMAYINCA ORTADA KALDILAR

Kızının Baskil’de okuması için pansiyonlu okula kaydını yaptıklarını bundan ötürü da taşımalı eğitim servisine başvurmadıklarını belirten baba Uğur Uçar, “Bütün öğrencilerin ismi ihalede yazıldı yalnızca benim kızımın ismi yok. Okullar açıldığından itibaren benim kızım okula gidemiyor. Kaymakam ve belediyeye gittik ancak bir tahlil olmadı. Bunun bir sonuca bağlanmasını istiyoruz. Biz Keban’a bağlı olduğumuz için servis ortada da 3 kilometre olmasına karşın kızımı almıyor. İlkokuldaki kızımı gelip götürüyorlar, büyük kızım liseye gittiği için lisenin mecburiyeti yokmuş. Keban’da yatılı okul ve servis yok. Kızım 8’inci sınıfa kadar Baskil’e bağlı Büyükpınar okulunda okudu. Orayı bitirince bu sefer Baskil’de bulunan Anadolu Lisesine yazdırdık ancak oraya da mecbur olmadıklarını belirterek kızımı okula götürmediler. Keban’da ne yatılı okul var ne de servis var ben yetkililerle görüştüm tamam dediler ancak okulların açılması neredeyse 2 ay oldu ancak çocuğum okuluna gidemedi. İlkokula giden bir kızım var onu gelip kapıda alıyorlar fakat büyük kızımı götürmüyorlar. Büyük kızım Feride üzülüyor tabi. 2 ay oldu kitaplarını dahi alamadı. Gidip okuluna sordum bari kitaplarını alayım diye ama kitapların fazla olduğunu bundan ötürü da merkeze gönderdiklerini belirttiler. Çocuk kitabını dahi alamadı herkese dağıttılar onun kitapları yok. Her sabah kardeşi okula giderken gerisinden bakarak üzülüyor” dedi.

’’YAŞITLARIM OKULA GİDERKEN BEN MESKENDE KALIYORUM’’

Baskil’in köyünde 8’inci sınıfa kadar okuduğunu aktaran Feride Uçar, “Liseye geçince Baskil’de bulunan Anadolu Lisesine yazıldım orada pansiyon vardı ancak açılmadığı için gidemedim. Servis de ben Keban ilçesine bağlı olduğum için almıyor. Bundan ötürü da üzülüyorum. Yaşıtlarım okula giderken ben meskende kalıyorum. Maksadım okuyup polis olmak en büyük hayalim bu. Yetkililerden bu sorunu çözmelerini istiyorum, ben de okuluma gitmek istiyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir