Ara tatil için geri sayım başladı: Ara tatil ne zaman? Okullar hangi gün kapanacak?

Ara tatil yılda iki defa MEB’e bağlı okullarda uygulanmaya devam ediyor. Birinci orta tatil 11 Kasım Cuma günü okullarda bitiş zili ile başlayacak. Okullar hafta sonu ile birlikte 9 gün kapanacak. MEB tarafından yayınlanan takvime nazaran orta tatil 14 Kasım ile 18 Kasım ortasında olacak.

Eylül ayında kapılarının yeni periyot açan okullarda ağır periyot devam ederken öğrencilerin hem dinlenme hem eksikliklerini tamamlaması için orta tatil uygulanıyor. Toplam dokuz gün okuldan uzak öğrenciler bu müddette hem toplumsal aktiviteler hem de ders çalışmaları gerçekleştirecek. Tatil programlarını erkenden yapmak isteyen veliler okullar ne vakit kapanacak merak ediyor.

ARA TATİL NE VAKİT? OKULLAR NE VAKİT KAPANACAK?

İlk orta tatil başlangıcı 14 Kasım ile 18 Kasım ortasında olacak. 11 Kasım Cuma günü ders bitiş zili ile başlayacak olan orta tatil, hafta sonları ile birlikte tatil 9 günü bulacak.

Yarıyıl tatil ise 10 iş günü sürece ve 23 Ocak ile 3 Şubat ortasında yapılacak.

2. Orta tatil ise 17 Nisan ile 20 Nisan ortasında 3.5 iş günü sürecek.

Okullar 16 Haziran 2023 tarihinde kapanacak.

ÖĞRETMEN, MESLEKSEL ÇALIŞMA PROGRAMLARINA ÖBA ÜZERİNDEN KATILABİLECEK

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 14-18 Kasım’daki orta tatilde öğretmenlerin mesleksel çalışma programlarını, okula gitmeden Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden tamamlayabileceklerini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, 2022-2023 eğitim öğretim yılı çalışma takvimine nazaran 14-18 Kasım’ın orta tatil periyodu olarak belirlendiği hatırlatıldı.

Öğretmenlerin, bu takvime nazaran, kasım ve nisan aylarındaki orta tatillerde hazırlanan program çerçevesinde kendi okullarında mesleksel çalışma programına katılacağı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Özer, öğretmenleri mesleksel ve şahsî gelişimleri konusunda her vakit desteklediklerini belirterek, “Öğretmenlerimiz, 14-18 Kasım’daki orta tatilde bu devirdeki mesleksel çalışma programlarını okula gitmeden ÖBA üzerinden uzaktan eğitim yoluyla tamamlayabilecek.” bilgisini paylaştı.

Bu kapsamda, ÖBA’da bugüne kadar yayımlanan tüm içeriklerin de yine öğretmenlerin istifadesine sunulduğunu bildiren Özer, şu tabirleri kullandı:

“Öğretmenlerimiz, Ulusal Eğitim Bakanlığı yayınlarından çıkarılan kitaplardan oluşan özel bir seçkiden hazırlanan e-kütüphaneye de tekrar ÖBA üzerinden ulaşabilecek. Bu devirde yeni eğitim bahisleri yanı sıra ÖBA’da geçmişten günümüze yayınlanmış 77 eğitim başlığı yer alacak. Öğretmenlerimizin daha evvel almadıkları rastgele bir eğitimi tamamlamaları kâfi olacak.”

Özer, ÖBA’nın şahsî ve mesleksel gelişim için bir platform haline gelmesi maksadı doğrultusunda içerikleri zenginleştirmeye devam ettiklerini vurgulayarak, bu çerçeve Ulusal Eğitim Bakanlığı yayınlarında yer alan kitaplara ÖBA üzerinden erişim imkanı sağlandığını, birinci etapta 55 kitabın sanal ortamda öğretmenlerin erişimine açıldığını aktardı. AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir