Pentagon’dan Çin açıklaması: Rusya’ya silah yardımı yapmaktan vazgeçirecek askeri seçenek yok

Çin’in Ukrayna-Rusya savaşında Rusya’ya silah dayanağı verme ihtimali son günlerde Washington’da gündemin değerli başlıklarından biri fakat idarenin elinde Pekin’e karşı yaptırımlardan diğer bir seçenek görünmüyor.

ABD idaresi kapalı kapılar arkasında ve kamuoyu önünde Rusya’ya silah vermesinin ağır sonuçları olacağı konusunda Pekin idaresini uyarıyor.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Ryder, Çin’in Rusya’ya silah verme konusunda adım attığını şimdi görmediklerini lakin Pekin’i caydırmak için uyardıklarını lisana getirdi.

Ryder, Çin’in muhtemel silah transferlerine karşı askeri bir adım atıp atmayacaklarını söylemedi.

AA muhabirinin, “Dışişleri ve Beyaz Saray, Çin’in Rusya’ya yardım etmesinin sonuçları olacağını söylüyor ve yaptırımları kastediyorlar. Bu caydırma gayretinde Savunma Bakanlığının oynayabileceği bir rol var mı?” sorusuna Ryder, “Bu etapta odaklandığımız nokta Ukrayna’ya verdiği çabada yardım etmek. Savunma Bakanlığının rolü budur. Dışişleri Bakanlığı bu mevzuda diplomatik angajmanlar yürütüyor.” cevabını verdi.

Çin’in Rusya’ya yardımının savaşı uzatacağını ve günahsız insanların ölmesine neden olacağını söyleyen Ryder, yaptırımların işe yaramaması durumunda askeri bir alternatifin kelam konusu olup olmayacağı konusunda yorum yapmadı.

Yaptırımların Çin’i Rusya’ya silah vermekten caydırmaya yetip yetmeyeceğine ait bir soruya karşılık veren ABD’li general, şu sözleri kullandı:

“ABD’nin elinde, bu savaş boyunca milletlerarası toplumla birlikte, sizin de belirttiğiniz üzere yaptırımlar dahil çok fazla araç ve aksiyon var ancak burada soru şu: Çin kendini Ukrayna’yı ülke olarak ortadan kaldırmayı ve günahsız insanları öldürmeyi amaçlayan kampta mı görmek istiyor yoksa her ülkenin egemenliğine hürmet gösterdikleri tarafındaki açıklamalarının gereğini mi yapacak?”

ABD idaresi İran’ı da Rusya silah vermemesi konusunda uyarmıştı lakin İran’ın Rus ordusuna verdiği binlerce insansız hava aracına karşılık Washington, İran’ın ilgili şirket, kurum ve yetkililere yaptırım uygulamanın ötesinde adım atmamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir