Biden’dan Netanyahu’ya tebrik

ABD Lideri Joe Biden, İsrail’de seçimden galip ayrılan Binyamin Netanyahu’yu tebrik etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, düzenlediği günlük basın toplantısında, Biden ve Netanyahu’nun bugün telefon görüşmesi yaptıklarını belirtti.

Biden’ın Netanyahu’yu seçim zaferinden ötürü tebrik etmek için aradığını belirten Jean-Pierre, Biden’ın ayrıyeten İsrail’i “özgür ve adil seçim” düzenlemesinden ötürü tebrik ettiğini aktardı.

Jean-Pierre, Biden’ın iki ülke ortasındaki güçlü iştirake vurgu yaptığını aktararak, “Biden, İsrail’in güvenliğine sarsılmaz dayanağını yineledi.” tabirini kullandı.

ABD’nin İsrail’deki hükümet kurma sürecini yakından takip ettiğini belirten Jean-Pierre, yeni kurulacak hükümet ile çalışmayı dört gözle beklediklerini aktardı.

NETANYAHU’DAN AÇIKLAMA

Netanyahu ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Biden’ın kendisini arayarak tebrik ettiğini belirterek, “Biden, İsrail ve ABD ittifakının her zamankinden daha güçlü olduğunu söyledi.” tabirine yer verdi.

Biden’a İsrail’e olan dostça tutumundan ötürü teşekkür ettiğini aktaran Netanyahu, “Daha çok barış muahedesinin yapılmasının ve İran tehdidiyle başa çıkmanın gücümüz dahilinde olduğunu kendisine söyledim.” sözünü kullandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir