Borsa günü yükselişle tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 122,10 puan artarken, toplam süreç hacmi 73,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,24, holding endeksi yüzde 3,49 kıymet kazandı. Bölüm endeksleri ortasında en çok kazandıran yüzde 9,21 ile taş toprak, en çok kaybettiren ise yüzde 1,83 ile bağlantı oldu.

Analistlerin görüşü

Analistler, dünya genelinde açıklanan bilgi ve merkez bankası yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinin, şahin para siyasetlerinin devam edeceği kaygılarını artırmasıyla global hisse piyasalarında dalgalı seyrin sürdüğünü söyledi.

Yurt içinde ise Kahramanmaraş merkezli sarsıntılara ait haber akışı ve alınan önlemlerin yansımalarının izlenmeye devam edileceğini aktaran analistler, yarın data gündeminde yurt içinde finansal hizmetler endeksi, yurt dışında ise Almanya’da ZEW endeksleri, ABD’de 2. el konut satışları, ABD’de ve Avrupa’da açıklanacak imalat sanayi ve hizmet bölümü Satınalma Yöneticileri Endeksinin (PMI) öne çıkacağını söyledi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.150 düzeyinin direnç, 5.000 ve 4.900 puanın dayanak pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir