Doğal gazda merkez olma yolundayız

Türkiye, son 20 yılda güç alt yapısı ve kaynak çeşitliliğine yaptığı yatırımlarla bölgesinde güç üssü haline geldi. Karadeniz gazının keşfi ve üretim süreci ise bu alandaki stratejik adımların başında geliyor. Doğal gazda dağıtım ve iletim sınır uzunluğu 200 bin kilometreye yaklaştı. Bunun 180 bin kilometresini dağıtım şebekesi, 20 bin kilometresini ise iletim şebekesi oluşturuyor. Güç üssü maksadı mevzuatla da desteklendi. EPDK, yürürlüğe koyduğu mevzuat çerçevesinde 2018 yılında EPİAŞ bünyesinde organize spor doğal gaz piyasası sürece açılarak bölgede günlük gaz ticareti yapılan ve referans gaz fiyatı oluşturan birinci ülke Türkiye oldu. 2021 yılında yeniden EPİAŞ bünyesinde vadeli gaz piyasaları sürece açıldı. Güç uzmanlarının merkez üs olma yolunda lisana getirdiği kaidelerden biri de kaynak çeşitliği.

DOĞRU SİYASETLERLE BUGÜNE GELİNDİ

Bu hususta da Türkiye değerli avantaja sahip. TANAP ve TürkAkım üzere milletlerarası boru çizgileri kanalıyla da başka üretici ülkelerle değerli iş birlikleri yürütüyor. Mevcut sınırların kapasitesini artırmak, yeni kaynak ülke ve güzergâh çeşitlendirmesi yapmak için ağır bir güç diplomasisi yürütülüyor. Orta Doğu, Orta Asya ve Akdeniz’den gelecek yeni doğal gaz boru çizgileri ve ülkelerle ortaklaşa hidrokarbon arama ve sondaj iş birlikleri için görüşüldü. Buna paralel Doğu Akdeniz’de keşfedilen güçlü petrol ve doğal gaz rezervlerinin Avrupa’ya ulaştırılmasında Türkiye’ye inanç de artacak.

LNG TERMİNALLERİ DEVREDE

Kaynak çeşitliliği açısından ise LNG ithalatı yoluyla değerli bir uzaklık alındı. Doğal gazda geçmişte büyük oranda boru sınırlarıyla gelen doğal gaza bağlıydık. Son yıllarda ise LNG terminalleri sayesinde kaynak ve fiyat çeşitliliği konusunda değerli bir yol kat edildi. Tam bu noktada yerli gazın kaynağına sahip olmak ve daima emre amade olması açısından, piyasalara kaynak çeşitliliği açısından kıymetli bir katkı sağlayacak. Yerli gazın piyasaya kaynak ve fiyat çeşitliliği sağlamasının yanı sıra, süreklilik arz etmesi de piyasa için kıymetli bir avantaj olarak görülüyor.

Depolamaya yatırım

Depolama noktasında da kıymetli adımlar atıldı. Faaliyetteki 4 LNG terminali ile 10’dan fazla ülkeden LNG olarak doğal gaz temin ediliyor. Geçtiğimiz günlerde 5’nci LNG terminali Saros FSRU’a verilen depolama lisansı ile hem arz güvenliği artırıldı hem de piyasanın gelişmesi için çeşitlilik oluşturuldu. Öte yandan Tuz Gölü ve Silivri yer altı doğal gaz depolama tesislerinin toplam kapasitesi 5,6 milyar metreküpe ulaştı. Kapasite artırım çalışmaları tamamlandığında yer altı doğal gaz depolama kapasitesinin 10 milyar metreküp düzeyine çıkarılması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir