Eşini süpürge kablosuyla öldüren sanık: Hatırlamıyorum

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugün yapılan birinci duruşmasına tutuklu sanık Gürsel Kaya katıldı. Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu.

“YAŞANANLARI HATIRLAMIYORUM”

Sanık Gürsel Kaya savunmasında, yaklaşık 40 yıllık resmi nikahlı eşiyle olay öncesinde rastgele bir uyuşmazlık ya da geçimsizlik olmadığını belirterek, “2019 yılından bu yana yaşadığım baş ağrısı edeniyle psikiyatristin verdiği ilaçları kullanmaktayım. Ümraniye Devlet Hastanesinde tedavi gördüm. Bir türlü geçmeyen baş ağrısından müzdaribim. Olay tarihinde sabah 07.00’de konuta geldim. Endüstride bekçilik yapıyorum. Saat 15.00’e kadar uyudum. Bu sırada meskende yalnızca eşim vardı. Saat 15.00 sıralarında eşim beni uyandırdı. Kahvaltı yapmamı istedi. Ben kahvaltı yaparken o konutu süpürmeye başladı. Baş ağrısının başlaması üzerine banyoya gidip elimi yüzümü yıkadım. Eşim hala meskeni süpürmeye devam ettiğinden kendisinden sessiz olmasını istedim. Fakat yanıt vermeden süpürmeye devam etti. Banyoya gidip tekrar geldiğimde, eşimi yerde yatar vaziyette buldum. Çabucak uyandırmaya çalıştım. Daha sonra evvel 112’yi arayıp yardım çağırdım, ardından oğlum Faruk’u aradım. Bu sırada yaşananları hatırlamıyorum. Alt komşumuzu da oğlum Faruk aramış. O polisler geldikten sonra üste geldi. Pişmanım.  ifadelerini kullandı. Soruşturma evresinde alınan sözünde bulunan çelişkiler nedeniyle sanık Gürsel Kaya’ya sorulan soru üzerine cevaben, “Ben olayı hakikaten hatırlamıyorum. Eşimi o halde görünce şoka girdim. 3 tane çocuğum anne babasız kaldı. Ben cezaevine girdim” dedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, Ümraniye Devlet Hastanesi’ne yazı yazılarak tedavi görmüş ise evrakların gönderilmesine karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İDDİANAME

İddianamede, Gürsel Kaya ile Şengül Kaya ortasında konut paklığı, düğün işleri ve kiracı konuları nedeniyle tartışma çıktığı belirtildi. Gürsel Kaya’nın sonlanarak eşini itekleyip yere düşürdüğü, akabinde boğazını elleriyle sıkarak bir müddet boğmaya çalıştığı tabir edilen iddianamede, Şengül Kaya’nın direnmesi üzerine, şüphelinin elektrik süpürgesinin kablosuyla, eşini nefessiz bırakacak kadar boğazını sıkmaya devam ettiği belirtildi. Sanığın hareketinden sonra oğlunu aradığı, konuta ambulans çağırıldığı kaydedilen iddianamede, hastaneye kaldırılan Şengül Kaya’nın 25 Haziran günü hayatını kaybettiği aktarıldı. Kuşkulu Gürsel Kaya’nın emniyetteki tabirinde suçlamayı kabul ettiği de iddianamede hatırlatıldı. İddianamede Gürsel Kaya’nın “Eşe karşı taammüden öldürme” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılması istendi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir