Erdoğan’ın imzasıyla satıldı: “Hukuksuzluğun filmi kaç defa daha çekilecek”

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme Yönetimi’nin, Resmi Gazete’de yayınlanan ilanında İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan 5 bin metrekareden büyük bir parkı satış listesine koyması reaksiyon çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı karara nazaran Küçük Çiğli Mahallesi’ndeki Büyük Gül Parkı’nın imarı değiştirilerek 6 katlık imar izni verildi. Yaklaşık 33 milyon lira satış bedeli belirlenen ana yola cepheli arazinin kıymeti de satış ihalesi öncesinde artırıldı.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİ DANIŞTAY’DA

Karara reaksiyon gösteren TMMOB Kent Plancıları Odası İzmir Şubesi “Hukuksuzluğun sineması kaç kez daha çekilecek!” başlıklı bir açıklama yayımladı. Toplumsal ve kültürel tesis yapılmak üzere kamu eline geçmiş bir alanın, imar planı değişikliği yoluyla konut alanı olarak değiştirilmesi ve satmasının planlama temellerine ve şehircilik unsurlarına aykırı olduğu aktarılan açıklamada, kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay 6. Dairesi Başkanlığı nezdinde dava açıldığı bildirildi.

‘YARGI KARARI YOK SAYILDI’

Açıklamada Danıştay İdari Dava Daireleri Şurası’nın tıpkı bölgede iki yıl evvel yapılan imar değişikliğini iptal ettiği hatırlatılan açıklamada, “Mahkeme kararından da açıkça görüleceği üzere kamu mülkiyetinde bulunan dava konusu alanın kamu kullanımı dışına çıkarılması hukuka ters bulunmasına karşın Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu alanın yine yapılaşmaya açılması alınan kararı yok sayma manasına gelmektedir. Yargı kararının kısmen yahut sırf yüzeyde uygulanmasının ise bu yükümlülüğü karşılamadığı, hatta yargı kararının gerisinden dolanmak üzere makûs niyetli tavırlar olarak algılanmasının kaçınılmaz olduğu açıktır. Bu hukuksuz uygulamalar esasen vazifesi berbata kullanma fiilini doğurmaktadır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir