FETÖ’den tutuklanan vali yardımcısı ilk duruşmada tahliye oldu

Operasyonel sınırlarla FETÖ’nün Mülkiyelilerden sorumlu mahrem yapı imamlarıyla şifreli bağlantı kurduğu teziyle meslekten ihraç edilen ve 5 ay evvel tutuklanan eski Mardin Vali Yardımcısı Coşkun Öztürk’ün yargılanmasına Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanıldı.

Duruşmada hazır bulunan tutuklu vali yardımcısı, isimli ve idari soruşturmaya mevzu olan ardışık aranmaların belirlenen kriterlerin hiçbirine uymadığını belirterek, şöyle konuştu:

*Şifreli aramadan bahsedilmektedir, benim telefonumun son 2 hanesinin numaraları değiştirilerek arandığı söylenmektedir, bu aramalar katiyen şifreli aramalar ve örgütsel aramalar değildir.

*Benimde içinde bulunduğum 36 kişinin ismini veren Mustafa Güzel’i tanımıyorum. Benimle ilgili ‘Yapı içinde olduğunu hatırlıyorum, lakin yüzde yüz emin değilim’ demiş, sonrası sözünde ise ‘Kimsenin hakkına girmek istemiyorum.

*Coşkun Öztürk’ün yapı içinde olduğuna dair bilgim yok’ demiştir. Bence dinlenilmesine de gerek yoktur.

*Örgütün kaymakamlara zımnî namaz kılmaları, eşlerinin başlarını açmaları ve vakıf harcamalarının seçimden sonra yapılması tarafında talimat verdiği belirtilmiş olsa da, ben açıktan namazını kılan 3-4 şahıstan biriyim. İdari işçiye de sorulabilir.

*Eşim de evlendiğimizden sonraki yıl kendi isteğiyle başını örtmüştür. Gönen Kaymakamlığı yaparken de vakıf harcamaları ve toplumsal yardımları da seçimden evvel yaptım. Örgüt toplantılarına katılmadım, bu yapıyla bir bağım yok.

Mahkeme, sanığın tahliyesine, aleyhine söz veren ve faal pişmanlıktan yararlanan şahitlerin da dinlenilmelerine karar verip duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

BTK GÖNDERDİ KOM VE TEM DAİRE BAŞKANLIKLARI TESPİT ETTİ

İddianamede, Bilgi Teknolojileri Kurumundan gönderilen HTS ve baz bilgileri incelendiğinde vali ve kaymakamlardan sorumlu mülkiye teşkilatı mahrem yapılanmasında yer alan 33 kişinin tespit edildiği, bu şahısların operasyonel çizgi olarak kullandıkları GSM numaralarının incelenmesiyle örgütün farklı bir bağlantı tekniği olan ankesör ve ardışık aramalarda kullanıldığı belirtildi.

SON İKİ SAYININ YERİNİ DEĞİŞTİRİP ŞİFRELEME YAPMIŞLAR

Sanık vali yardımcısının kullandığı telefon sınırının İstanbul ve Ankara’da iki farklı ankesörlü sabit sınırdan arandığı belirtildi.

Sanık Coşkun Öztürk’e ilişkin GSM çizgileri üzerinden 2 mülkiye mahrem imamının kullandığı operasyonel sınırlardan 79 defa, farklı bir mahrem yapı sorumlusunun çizgisinden da 8 sefer irtibat kurulduğu iddianamede yer aldı.

Mahrem yapıdaki imamların kullandığı ve vali yardımcısı Öztürk’ü aradıkları çizgilerin yalnızca örgütsel görüşmelerde kullanılan operasyonel çizgiler olduğu vurgulandı.

Mülkiye imamlarının sanığın telefon numarasının son iki sayısının yerini değiştirerek şifreleme yaparak kendi telefonlarına kaydettikleri,  lakin arayan kişinin şifreleme yaptığı kaydetmeyi unutarak son 2 sayısı yer değiştirmeden yanlışlı arama yaptığı, bunu fark edince de tekrar son iki numarayı yer değiştirip sanığı aradığı tespit edildi.

Sanığın haklarında FETÖ’den soruşturma bulunan şahıslarla de para transferleri yaptığı, Bank Asya’da hesabının bulunduğu kaydedildi.

Sanığın arandığı operasyonel sınırlarla ilgili yapılan görüşmelere açıklık getiremediği ve 2009 yılından beri örgütle olan bağını koparmadığı kaydedildi.

MAKAM SÜRÜCÜSÜ ŞAHİT OLDU

İddianamede sanığın makam sürücülüğünü yapan A.A’nın şahit olarak alınan tabirine de yer verildi. A.A’nın vali yardımcısı ile ilgili sözleri şöyle:

*Gönen Kaymakamlığı yaparken ben de makam şoförüydüm. Kendisi çok sert mizaçlı biriydi. 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında müsaadeye ayrıldığı halde Gönen’den ayrılmadığını duydum.

*15 Temmuz gecesi olaylar yaşanırken vatandaşlarla dışarıdaydık, lakin Coşkun Öztürk’ü hiçbir biçimde görmedim. FETÖ nün Gönen teşkilatı olarak bilinen bireylerden Burç Yurdu sorumluları makama gelirdi. Odanın kapısı kapandığı için ne konuşulurdu bilmiyorum. Görüşmeler 20 dakika sürerdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir