Erdoğan’ın taleplerini nasıl kabul ettiğini açıkladı

Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, Habertürk’te Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı.

Erbakan açıklamalarında ittifak görüşmelerine ait, “Sayın Cumhurbaşkanımız mutabakat hususlarını ‘Bunlar esasen yeni devirde bizim yapmak istediklerimiz’ diyerek kabul etti” tabirlerini kulandı.

Bu kelamlar akıllara Erbakan’ın, bayana yönelik şiddetin engellenmesine dair 6284 sayılı kanunun kaldırılmasına ait teklifini getirdi. Kelam konusu teklif başta AKP Küme Başkanvekili Hasret Varlıklı olmak üzere bayan vekiller tarafından “kırmızı çizgimizdir” denilerek reaksiyonla karşılanmıştı.

“Biz birçok hususlara da vesile olduk. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması gibi” diyen Erbakan açıklamalarında şunları söyledi:

“Pazartesi gün tek başımıza, müstakil olarak gireceğimizi tabir edip Cumhurbaşkanı adayı olarak başvurmuştuk. Çarşamba sabahı sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığımız görüşmede daima söylediğimiz mutabakat metninin imzalanabileceğini kendisinin söz etmesiyle süreç başlamış oldu. Bu mutabakat unsurlarımız, iktisat, toplumsal siyasetler, dış siyasetler alanında ulusal görüş olarak 40-50 yıldır söylediğimiz unsurlarımız. Bunlar üzerine mutabık kalınmasıyla gerçekleşti. Biz bu türlü ittifak yaptık üzere güya Tekrar Refah Partisi, AK Parti listelerinden seçime giriyormuş üzere zannedenler var. Bu türlü bir şey yok. İttifaktaki partilerin oylarının toplamı yüzde 7’yi geçince Tekrar Refah Partisi’nin hiçbir baraj sorunu kalmıyor.

“İSTİFA EDENLERDEN FAZLASI ÜYE OLARAK GELDİ”

Son noktada kârlıyız diyebiliriz. Hem aldığımız geri dönüşler çok olumlu Cumhur İttifakı’nda yer aldığımız için. İttifak kararı olumlu karşılandı. Olağan ki bir ölçü istemeyenler olabilir. İstifa edenlerin çok daha fazlası yeni üyeler eklendi. Kârlı derken bunu kast ediyorum. Teşkilatlarımız da genel liderin kararına saygılıdırlar. Bizim geleneğimiz bu formdadır. Aslında ittifakta bulunan BBP de seçim ittifakı biçiminde yapıyor. Onların da MHP üzere her yapılana onay vermediklerini biliyoruz. Kanalistanbul’a itirazları oldu. Bizim de pozisyonumuz bu biçimde olur. Her yapılanın onaylanması değil ancak; doğruyu desteklemek, yanlış gördüklerimizi tabir etmek. Kendi hükmi şahsiyetimizi koruma edeceğiz.

“YANLIŞLARA ORTAK OLALIM DİYE İTTİFAKTA DEĞİLİZ”

Doğruysa, milletin yararlıysa kim yapıyorsa takdir ediyoruz, destekliyoruz. Kim yanlış yapıyorsa, bizim partimizden de olsa karşı çıkarız. Biz yanlışlara ortak olalım diye değil el birliği ile düzeltelim diye ittifakta yer alıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanına oy vermeyi isteyen, sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı AK Parti’den başka bir yere koyan, AK Parti’nin dejenerasyon sürecine girdiğini düşünen kitleden aldığımız geri dönüşümler Cumhurbaşkanlığında tekrar sayın Cumhurbaşkanımıza oy verip, milletvekilliği seçiminde bize oy verecekleri tarafında. Bilhassa teşkilatımız çok genç. Milletvekili adaylarımızın yaş ortalaması 37. Heyecanlı gençlik sayın Cumhurbaşkanımızın seçilmesine katkı sağlayacak.

“6’LI MASA’NIN İKTİDARINA VESİLE OLMAMAK”

Aslında çok büyük sürprizler yapabiliriz diye düşünüyoruz. Bu ittifaka girmemiz, üye sayısındaki artış, alandaki seçmenin teveccühünden gördüğümüz üzere anketlerden çıkan sonuçlardan daha fazla oy alacağımızı düşünüyoruz. Bu ittifaka girdikten sonra mağduriyetlerle ilgili belgeler geliyor. Çözülmesi gereken çok meseleler var. İnşallah bunların çözülmesine vesile oluruz. İnşallah sayın Cumhurbaşkanımız da bu ittifaktan yarar sağlar. Siyasette stratejik kararlar alınması gerekiyor. Bu noktada MHP’nin sloganını beğeniyorum. Her şeyden evvel Türkiye’ diye sloganı var. Biz de Türkiye’yi düşündük. 6’lı Masa’nın telaffuzlarına baktığımızda iktidarı onların almasına vesile olmamaktı.

“İTTİFAKA TEŞKİLAT VE MİLLETİN TEVECCÜHÜ ARTTI”

Kemal Bey’in aday olmasından fazla oradaki yapının, bileşenlerin telaffuzları, gayeleri. Sayın Cumhurbaşkanımız pek sıcak yaklaştı. Mutabakat unsurlarımız için ‘Yeni devirde planladığımız maddeler’ dedi. Zati biz denk bütçe, faizden, borçlanmadan kurtulalım, katma pahalı üretimi artıralım, refahı artıralım bunlardı. Bu noktada biz ne için kurulduk? Şu telaffuzlarımız hayata geçirilsin diye. Sayın Cumhurbaşkanı ‘tamam bu noktaları hayata geçirelim’ demiş. Biz de ‘yok yalnızca bizim iktidarımızda yapılsın’ niyetinde olmamız mümkün değildi. Sonrasında gelen yansılar ve dayanağın artışı, teşkilat ve halkımızdaki heyecan ve teveccühün yükselmesi gerçek bir karar olduğunu gösteriyor. İnşallah programın uygulanması Yine Refah Partisi vesile olur.

“MİLLETVEKİLLİ VE BAKANLIK PAZARLIĞI YAPMADIK”

Biz birinci girdiğimiz seçimde kendi oyumuzu görelim istiyoruz dedik. Ayrıyeten teşkilatlarımız da kendi amblemimize oy vermek istiyor. Bizim milletvekili, bakanlık, Cumhurbaşkanı yardımcılığı üzere talebimiz olmadı. Biz yalnızca 7’li masanın telaffuzları ortada. Ki üzülerek söylüyorum PKK da bunların içerisinde. Bu türlü bir yapıya geçit vermeyelim. Mutabakat metninin uygulanmasına vesile olalım ve millete yarar sağlayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir