Hatay için 3 yıl önce uyardılar: 52 bin bina yıkılacak, 30 bin can kaybı yaşanacak

Maraş merkezli sarsıntıların akabinde daha evvel AFAD’ın Maraş’ın beklenen sarsıntıya hazır olmadığı tarafındaki raporu ortaya çıktı. Emsal bir raporun Hatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Utku Şahin tarafından 2020 yılında Hatay için de hazırlandığı belirlendi.

Gerçek Gündem’in haberine nazaran, Şahin tarafından hazırlanan ve Reslilience (Dirençlilik) Mecmuası’nda yayınlanan akademik rapor, 7,5 büyüklüğünde sarsıntıda Antakya’da 57.891 binanın, 57.475’inin hasar göreceği, 52.133’ününse yıkılacağı ve 30.000 kişinin öleceği öngörüsünde bulunuyor.

“Afet İdaresi ve Planlaması Perspektifinden Türkiye Afet Müdahale Planının Değerlendirilmesi” başlığını taşıyan raporda, “2014 yılında yürürlüğe giren Türkiye Afet Müdahale Planını bu unsurlar ışığında tekrar okuma ve kıymetlendirme gayesini taşıyan bu çalışmada elde edilen bulgular, Türkiye’nin afet idaresine ait uzun devirli bir ulusal stratejiye ve bu stratejiyi destekleyecek yeni ve tek bir yasal altyapıya olan gereksinimini ortaya çıkarmaktadır” sözlerine yer veriliyor.

AFAD’IN MARAŞ RAPORUNDA NE VARDI?

Benzer bir raporu 2020’de Maraş için hazırlayan AFAD, raporda halkın sarsıntı tehlikesinden habersiz olduğuna dikkat çekmiş, tehlikeli bölgelerdeki yapıların tahliyesinin zarurî olduğunu belirtmişti.

AFAD raporunda şu tabirler yer almıştı:

“Bölgenin çok uzun sayılabilecek bir sakinlik devri geçirmekte oluşu nedeniyle halk, mümkün bir zelzele tehlikesinden habersizdir. Bu durum tehlikenin boyutunu bir kat daha artırmaktadır.

Bu nedenle muhtemel bir sarsıntıda can ve mal kayıplarını en aza indirmek için, meskun alanlarda yer etütlerinin detaylı olarak yapılması ve tehlikeli zonlardaki (alanlardaki) yapıların tahliyesi mecburidir.

Ayrıca, yeni kurulacak köy, kasaba ve kentlerin kuruluş ve gelişme yerlerinin seçiminde sarsıntı aktifliği ve zelzele riski kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Aktif faylardan uzak ve sağlam yerler üzerinde, betonarme ve statik hesapları yanlışsız olan, sarsıntıya güçlü binalar yapılmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir