Munzur’dan ABD’ye uzanan yolculuğun sonu… 2.4 milyar dolarlık servet

2. 4 MİLYAR DOLARLIK SERVET
PAT: Munzur’dan ABD’ye uzanan seyahatin sonu
PAT: Gazete çıkardı, cezaevine düştü, aleviliğini unutmadı

Sedat Söyler

Hamdi Ulukaya, Amerika’da Chobani yoğurdun sahibi! Forbes mecmuasına nazaran 2. 4 milyar dolar servete sahip. 1972 yılında Erzincan’ın İliç kasabında doğdu. Köyleri Keban Barajı nedeniyle su altında kalınca Munzur Dağı’nın öteki tarafı Erzincan İliç’e geçtiler. Aile “Biz Tunceliliyiz” demeye devam ediyor.

Annesinin ‘’Kimseden üstün değilsiniz, kimseden de aşağı değilsiniz.’’ İhtarla dağlarda koyun otlatıp süt sağan Hamdi Ulukaya bugün Amerika’ya yoğurt sevdiren adam…

ABD MACERASI ÖNCESİ

Mülkiye’de siyaset bilimi öğrenciliği ile macerası başladı. Bu yıllarda Erzincan sarsıntısı oldu. Sonrasında kurduğu toplumsal bağlantılar eşliğinde tanıştığı kişi ile birlikte ‘’Erzincan İliç’in Sesi’’ isimli gazete çıkardı. Vakitle gazetede köşe yazısı oldu. Çeşmebaşı sohbetleri adıyla… Hakikat arayışı 2 sene sürecek olan Hamdi Ulukaya içeri girdi. İçeriden çıkınca arkadaşlarına ‘’Ben Avrupa’ya gideceğim.’’ dedi. Gitti…

AVRUPA YERİNE ABD

Çeşitli zorluklar ve telkinler ile başlayan yolcuğu Amerika’ya ulaştı. En büyük sorunu dil… Lisan okulunda ödevini “peynir nasıl yapılır?” diye yapar ve sonraki gün İtalyan bir bayanın kendisine teklif ettiği iş ile çiftlikte vazife almaya başlayan Hamdi Ulukaya’nın macerası son halini almaya başladı. Burada 2 yıla yakın mühlet geçirdi. Buradan sonra Euphrates(Fırat) isimli peynir şirketini kurdu. Tahlil bulmaya zorluklarla uğraş burada başladı. Bu başarısız iş teşebbüsü sonrasında çocukluğundan aldığı ilhamla bir yoğurt fabrikası aldı.

CHOBANİ YOĞURT

Ulukaya, iş arayışlarına devam ederken 84 yıllık fabrikanın satışa çıkarıldığını gördü. Etrafındakilerin alma uyarılını dinlemeyip son kalan parasını buraya yatırdı. Firmasına isim evvel Agro Farma koydu. Ancak kısa bir müddet sonra bu isimden vazgeçip yeni isminin ilhamını Munzur Dağı eteklerinde geçirdiği çocukluğundan geldi. Çoban! Chobani başta 4 çalışan ile başladı. 2007 yılında piyasaya sürüldü. Birinci başta işler istediği üzere gitmedi. Amerikan yoğurdunu beğenmeyerek çocukluğundaki yoğurdu yapma fikri geldi. Bu karar sonrası Amerika’da artık var olmaya başladı.
2009 yılına gelindiğinde Chobani zincir marketlerde de yerini almaya başladı. 2017 yılında 5 milyar dolar piyasa kıymetine uluşan Chopini %10’luk payını kendisi üzere Amerika’da hayat kurmaya çalışan 2 binden fazla çalışanına ayırdı.
Bir yanı hala Munzur’da kalan Hamdi Ulukaya, Amerika’ya gitmek zorunda kalıp burada hayat uğraşını çocukluğundaki yoğurtla yaptı. Artık Amerika’nın yoğurt bölümünde 1. numaralı ismi… Amerika’da 2. 4 milyar dolara ulaştı.

KARISIYLA MAHKEMELİK OLDU

Ulukaya, ABD macerasının başında Ayşegül Giray ile evlendi. İddaa nazaran evlilik sayesinde yeşil karta kavuştu. Euphrates (Fırat) isimli peynir şirketini kurdular. İşler bir mühlet devam etse de çift 2 yıl sonra boşandılar(1999). Ulukaya Chobani’yi kurup piyasaya girdikten sonra 2007 yılında Giray’ın haberi oldu. 2011 yılında Giray’ın talepleri karşılanmayınca iş mahkemeye taşınıyor. Mahkeme gözlerden uzak sonuçlandığı kestirim ediliyor. Giray, son olarak 2018 yılında iki Türk tarafından kaçırılmış bir ziyan görmeden kurtarılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir