Her şey 2011’deki bir haberle başladı

“Doğanın kendi sisteminde atık diye bir şey yoktur. Miadını tamamlamış her şey, tabiat istikrarında, öteki bir şeyin hammaddesi olur. Tabiatın kanunlarından örnek alarak, üretim ve tüketim davranışlarımızı dönüştürmek, atıkları tekrar kullanıma kazandıracak, döngüsel bir sistem kurmak zorundayız. Gerçekten, bütün kadim kültür ve inanç sistemleri, insanın yaratılışına, tabiat kanunlarına uygun bir, ömür biçimini öğütler. Bu, benim vatanım olan, esaslı medeniyetlerin beşiği Anadolu kültüründe de, böyledir. Doğup büyüdüğüm meskende de, yiyecekler nimet, yani Yaratıcının bir lütfu olarak kabul edilirdi. Rahmetin bazen tek bir pirinç adedine bağlı olabileceği, iki şahsa yetenin, üç şahsa de yetebileceği inancı hakimdi. İslam peygamberi Hz. Muhammed’in, ‘Nehir kıyısında bile olsan, suyu israf etme!’ buyruğu, dünyaya ve doğal kaynaklara nasıl bakmamız gerektiğini, asırlar öncesinden bize öğretti.”

Bu kelamlar 30 Mart Milletlerarası Sıfır Atık Günü’nde BM Genel Şurası kürsüsünde konuşan Emine Erdoğan’a ilişkin. Erdoğan bugün daima birlikte el ele verip dünyayı kurtarmak gerektiğini söylerken dünyanın dört bir yanından gelen konuklar büyük bir dikkatle bu değerli konuşmayı dinliyordu. Emine Erdoğan’ın bugün bütün dünyanın dikkat kesildiği Sıfır Atık Projesi’nin birinci tohumu 2011 yılında bir mecmuada okuduğu haberden sonra atılmış. Okuduğu haberde Almanların konuttaki çöpleri “kompost”a çevirip daha sonra bu kompostlardan elde edilen gübrelerle bahçelerinde zerzevat, meyve, çiçek, ağaç yetiştirildiğini öğrenen Erdoğan bu haberin akabinde konut modeli kompost makinelerini araştırmaya internetten çeşitlerine bakmaya başlamış. “Aslında Anadolu’da bilinen bir uygulamaymış. Lakin ben bilmiyordum” diyen Erdoğan “Artık biz de Beştepe’nin çöplerini bu kompost makinelerinde gübreye çeviriyoruz her gittiğim yerde de tavsiye ediyorum, bilhassa de belediyelere” diye anlatıyor. Beştepe’nin bahçesinde en doğalından bitki ve ağaç yetiştirmeye başlamışlar. Kimyasal gübrenin pek çok ziyanı olduğunu hatırlatan Erdoğan, bu kompost makinelerin hem çöpleri öğütüp hem de doğal gübre üretmesini önemsiyor. “Kimyasal gübreler maalesef hastalık olarak bize geri dönüyor. Oradan çok üzülüyordum, lakin ne yapmak gerektiğini de bilmiyordum. Kompost, buna en hoş dermanmış. Hem atıklar gidiyor, çöp diye bir şey kalmıyor; hem de kompost ile doğal gübre oluşuyor” diyen Erdoğan, bugün pek çok kamu kurumunda yer alan bu kompost makinelerinin okullarda bile bulunduğunu lisana getiriyor ve ekliyor: “Pedalla bu makinalar çalıştığı İçin çocuklar okullarda kendi çöplerini kendileri gübreye dönüştürüyor.”

BELEDİYELERE BÜYÜK MİSYON DÜŞÜYOR

Şehirlerde çöplerin ayrıştırılmasında belediyelere büyük vazife düştüğünü hatırlatan Erdoğan, bu mevzuda halkın da imzalar toplayarak bu uygulamayı yapmayan belediyeler üzerinde baskı oluşturmasını tavsiye ediyor. Herkesin etraf konusunda üzerine büyük misyon düştüğünün altını çizen Erdoğan, en kolayından el yıkarken, diş fırçalarken bir yandan da musluktan akan su israfının önüne geçmek için pedallı lavaboları yaygınlaştırmayı öneriyor. Örnek olarak da 15 yıl evvel İtalya’da gittikleri eski bir lokantanın lavabosunu gösteriyor: “Ayaklı pedalla musluğu açılan bir lavabo idi. Bunu ben kaç yıldır, kaç bakana söyledim. Mesela o ayak pedalını bir uygulayabilsek mükemmel bir şey, zira yönetim sizde, fakat elle olmuyor, su akıyor bu türlü.”

KÜÇÜK AYBİKE İŞBAŞINDA

Sümeyye Erdoğan Bayraktar, annesinin ise her vakit israfa karşı meskende küçük önlemler aldığını hatırlıyor. Bayraktar, kızı Aybike’nin artık bu vazifesi üstlendiği söylüyor. Emine Erdoğan da doğruluyor ve ekliyor: “Biz ona işte çeşmeyi kapat demiyoruz, o ardımdan geliyor ve her gün bir ödül alıyor…”

SIFIR ATIK HEYETİ VE VAKFI

Türkiye’nin iklim değişikliği ile gayret ve sürdürülebilir kalkınma planları kapsamında sunduğu “sıfır atık” kararının BM Genel Konseyinde kabul edilmesinin akabinde bir müracaat heyeti kurulmasına karar verilmişti. Geçtiğimiz hafta ise bu konseyin üç yıl boyunca başkanlığını Emine Erdoğan’ın yürütmesine karar verildi. Teklifin özel bir görüşmede edildiğini söyleyen Erdoğan, “30 Mart aktifliği öncesi Genel Sekreter ile özel görüşme yaptık. Orada müşavere heyetine başkanlık etmemi teklif etti. Emsali olmadığını da söylediler. Şahsım ve ülkem ismine tekliften memnuniyet duyduğumu ilettim. Lider yardımcısının da Şili’den olacağını söyledi. Bu değerli fırsatı kıymetlendirmek için elimizden geleni yapacağız.” Bahisle ilgili de detaylı bilgi veren Erdoğan bu projenin dünyada da BM’de de kalıcı olmasını çok önemsiyor. “Birleşmiş Milletler’de bu türlü bir oluşumun örneği yok araştırdığımıza nazaran. Üç yıllık bir proje, lakin alışılmış ben de keşke kalıcı bir kurumsallaşma olsa diye düşünüyorum. Birleşmiş Milletler’in yapısında ne yapılabilir, bilmiyorum. Vakitle araştıracağız” diyen Erdoğan, BM konuşmasında da belirtttiği üzere, Sıfır Atık Projesi’ni artık bir vakıf etrafında yürüteceklerini çok yakında Üsküdar’da bu vakfın merkezinin de hizmete gireceğini lisana getiriyor.

Eşim benden daha heyecanlıydı

Sıfır Atık Projesi’nin en çok bayanlardan takviye gördüğünü Emine Erdoğan da onaylıyor. BM’de kendi gündemimizle öne çıkmış olmamızı da Erdoğan ayrıyeten çok önemsiyor. Konuşmasını yaptığı sırada eşi Recep Tayyip Erdoğan’ın da MGK toplantısında olduğunu söylüyor. Lakin konuşma sonrası birinci arayıp tebrik eden tekrar eşi Erdoğan olmuş. “Canlı İzleyemedi, o sırada kıymetli bir toplantı varmış Savunma Bakanlığının, Ulusal Güvenlik Şurası Toplantısı. Sonra izledi. Ancak çıkar çıkmaz aradı. Benden çok heyecanlıydı” diye anlatıyor o telefon konuşmasını.

Türkiye’nin ne kadar dost biriktirdiğini görmüş olduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) Milletlerarası Sıfır Atık Günü Özel Oturumu’na katılmak için geldiği New York’ta, Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) klasik iftar programına katıldı. TASC, klâsik iftarını New York’taki Türkevi’nde Türk-Amerikan toplumu, Amerikan Müslüman toplumu, üst seviye yetkililer, yabancı diplomatlar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve öğrenciler olmak üzere çok geniş bir yelpazeden oluşan iştirakçilerle gerçekleştirildi.

VEFA ÇEMBERİYLE KUŞATILDIK

Depremlerde verilen kayıpların herkesi derinden yaraladığını söyleyen Erdoğan, Türk devletinin gücü ve milletinin birliği ile sarılamayacak yaranın bulunmadığına dikkati çekerek, tüm devlet ve sivil toplum kuruluşlarının, işbirliği halinde seferber olduğunu anımsattı. “Bu güçlü süreçte, geçmişte farklı ülkelere sayısız sefer gösterdiğimiz dayanak ve dayanışma ile Türkiye’nin ne kadar fazla dost biriktirdiğini de görmüş olduk” tabirlerini kullanan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de kendisine “Tüm insani krizlerde elini taşın altına koyan Türkiye’nin bu güç günlerinde yanında olmak hepimiz için bir borçtur” dediğini paylaştı. TİKA, AFAD, Kızılay, YTB, Diyanet, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif üzere kuruluşların yıllarca Türkiye’nin şefkat elini en uzak diyarlara taşıdığını anlatan Erdoğan, “Bu sefer biz, en çok muhtaçlığımız olan vakitte, adeta bir vefa ve dostluk çemberi ile kuşatıldık” dedi.

Deprem bölgesinde ‘Sıfır Atık’ dönüşümü

Deprem bölgesinde de Sıfır Atık Projesi’ni hayata geçirdiklerini lisana getiren Erdoğan, birinci günlerde depremzedelere dağıtılan plastik tabldotların yerini artık çelik tabldotlara ve bardaklara bırakması için düğmeye bastıklarını belirtiyor. Ayrıyeten zelzele bölgesine gönderilen ve giyilmeyen dokumacılık eserleri de geri dönüşümle iplik yapılmış. Sarsıntı bölgesinde yıkılan binaların ise enkazlarının ayrıştırma çalışmaları başlamış. Zelzelenin akabinde bölgeye giden BM-Habitat ayrıştırma konusunda çalışmalarını sürdürdüğünü lisana getiren Erdoğan, betonun kuma, demir ve ahşabın da tekrar kullanımı İçin bölgedeki çalışmaların tüm süratiyle sürdüğünü belirtiyor ve ekliyor: “Ne kadar sürecek, bir mühlet vermek sıkıntı, lakin o bölgede hiç çöp bırakmayacağız.” Tekrar Erdoğan bölgedeki çadırların da daha sonra geri dönüşümde kullanılacağını tabir ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir