İki üniversiteden İstanbul için tsunami senaryosu

İstanbul’u bekleyen zelzelenin tsunamiye neden olma mümkünlüğü üzerinde yeni bir çalışma yapıldı. İstanbul Üniversitesi -Cerrahpaşa Jeoloji Mühendisliği Kısmı ve ODTÜ Kıyı ve Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi’nin çalışmasında, İstanbul kıyılarında çökmeden kaynaklı oluşacak bir tsunami senaryosu hazırlandı.

Hesaplamaları 1509 yılındaki Büyük İstanbul sarsıntısından itibaren yapan uzmanlar, zelzeleden sonra, Çınarcık ve Kumburgaz açıklarında 120 kilometre uzunluğunda, 20 kilometre eninde yaklaşık 3 metre uzunluğunda bir çökme olacağını kaydetti.

İstanbul Üniversitesi -Cerrahpaşa Jeoloji Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, modele nazaran yaklaşık 4 dakika sonra suyun gelmeye başladığını belirterek, “Bütün göller faal fayın üzerinde. 500 yılda bir 7.5 şiddetinde bir kırılma bekliyoruz. Yılda 7 milimetre çökmeden kaynaklı, 500 yılda 3 metre çökme olması beklenen. Bu durumda, kıyılarda tarihi devirde yaşanan su hareketleri yeniden olabilecektir. Bu durumu ODTÜ’de bir hocamız ile modelledik. Şimdi daha yayına sokmadık, birinci kere gösteriyorum. Birkaç senaryo var. Çınarcık Çukuru kırılırsa ne olacak, Orta Çukur kırılırsa ne olacak. İkisi bir arada kırılırsa ne olur. Bizim modele nazaran, 2, 4, 6, 10 dakika mühletle su basmalarının nerelerde tesirli olacağı gösteriliyor” dedi.

‘4 DAKİKA SONRA SULAR GELMEYE BAŞLIYOR’

Öztürk, “Deprem ile birlikte büyük bir su çekilmesi yaşanacak. Zira Çınarcık ve Büyükada ortasında çökme olacak. Ortası çökünce su hortumlanacak, bu az bir çökme değil. 120 kilometre uzunluğunda, 20 kilometre eninde yaklaşık 3 metre uzunluğunda bir çökmeden bahsediyorum. Simetrik çökerse bu formda ancak asimetrik çökerse daha makus olacak. Buna nazaran, yaklaşık 4 dakika sonra sular gelmeye başlıyor. Temel 8-10 dakikada kıyılar bir su hareketine maruz kalacak. Şu ana kadar bütün modellemeler ve İBB’ninki de su altı heyelanı olması halinde olacakları gösteriyor. Biz birinci kere çökme asıllı modeli hazırladık. İBB öteki modelleri de deneyeceğini belirtmiş” diye konuştu.

‘HALİÇ KÖRFEZİ AĞIZLARI DAHA ÇOK ETKİLENECEK’

Haliç Körfezi’nin daha çok etkileneceğini belirten Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, “ODTÜ’deki Ahmet Cevdet Yalçıner hocamız ile birlikte şimdiye kadar heyelan ile ilgili bir tsunami modeline karşı, ‘Çökme ile tsunami olursa ne olur’ diye model yaptık. Orada 2-3 metre su çekilmesi olabilir. Daha sonra aşikâr yerlere su yüklenmesi olabilir. Marmara Denizi içerisinde afet müdahalesini kaotik hale getirir. Birinci sefer çökme temelli bir dalga modelini koyduk. Kıyılara çok uygun hazırlanmamız gerek. Haliç Körfezi ağızlarının daha çok etkileneceğini söyleyebiliriz. Yayınlanmamış çalışmayı paylaştım, sizinle. Çalışmaya nazaran 10 dakika sonra kıyılara dalganın geldiğini görülüyor” dedi.

‘DALGALARIN NE BÜYÜKLÜKTE OLACAĞINI BULACAK AŞAMADAYIZ’

ODTÜ Kıyı ve Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Lideri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet ise, “Marmara’da şu ana kadar farklı tsunami senaryoları düşünüldü. Bunlardan bir kısmı sismik ya da fayın ve zelzelenin oluşturabileceği heyelan ile oluşabilecek bir senaryo. Üçüncüsü ise Prof. Dr. Hüseyin Öztürk’ün düşündüğü Marmara Denizi’nde 1100 metreye varan çukurlar ile ilgili. Çınarcık, Kumburgaz açıklarına olan çukurlar. Bu bölgeler nasıl oluştu, sarsıntılarla oluştu. Sarsıntılar olunca bu bölgede oturmalar oldu. Prof. Dr. Hüseyin Öztürk bu oturmalar üzerine modellemeler hazırladı. Kıyılardaki oluşacak dalgaların ne büyüklükte olacağını bulacak kademedeyiz. Zelzele olduktan sonra çökme olursa, 10-20 dakika sonra denizde oluşan dalga nasıl bir hareket yapacak, onları gösteren çizimleri sunduk. İBB için hazırlanmış olan sonuçlarla bu çalışma karşılaştırılacak. Sonrasında bu senaryoların dikkate alınması için de kıymetlendirme yapacağız” halinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir