İşsizliği bitiren bu köy, il ve ilçelerden göç alıyor

Kabalı köyünde 2009 yılında kamu, özel bölüm ve köylülerin işbirliği ile 800 tarlanın birleştirilmesi sonucu 5 bin dönüm alanda elma, armut, şeftali ve kiraz fidanları dikilerek meyve bahçesi oluşturuldu. Daha evvel hububat üretimi yaptıkları tarlalarının hudutlarını kaldırıp güçlerini birleştirerek başladıkları meyve üretimiyle köylülerin işsizlik sorunu da çözüldü.

Meyve bahçesi 25 yıllığına bir şirkete kiralanırken, köylüler hem yerlerinin kullanılması nedeniyle kira bedelini aldı hem de meyve bahçesinde sigortalı olarak çalışmaya başladı. İşsizlik sıkıntısını kendi köylerinde çözen Kabalı halkının ekonomik ve toplumsal yaşantılarında da gözle görülür değişiklikler oldu ve vatandaşların refah düzeyleri arttı. Eş ve çocuklarıyla meyve bahçesinde çalışan bayanlar, konutlarını ve eşyalarını yenilerken üniversite öğrencileri de harçlıklarını biriktirdi. İşsizlik meselesini çözdüğü üzere köyün etraftan göç almasını da sağlayan proje doğrultusunda hasat vakti çalışan emekçi sayısı 900’e kadar çıktı. Meyve bahçesi sayesinde Kabalı köyüne 11 hane halkı da tekrardan dönüş sağladı.

Kiraz ve şeftali hasatlarının akabinde köy halkı artık de elma hasadı yaparak mesken ekonomilerine katkı sunmaya devam ediyor

“11 hane geri dönüş yaptı”

Kabalı köyüne 11 hane halkının geri dönüş yaptığını söyleyen Hüseyin Ünal, “Bizim bu köyün 800 nüfusu vardı, artık 1500’lere kadar çıktı. Evvelce köyden kente göç vardı artık kentten köye göç var. Yani köyümüze 11 hane geri geldi. Beşerler burada para kazanıyorlar. İş istihdamı sağlandı. İnsanların geçimi, refah düzeyi düzeldi. Bizim köyümüzde herkes konut sobalıydı, artık kalorifer bağlattılar, bu da bizi sevindiriyor. İşsizlik sorunu Kabalı köyünde çözülmüş durumda. Emeği geçenlere teşekkür ederiz” dedi.

“Eşim ve çocuklarımla 12 yıldır bahçede çalışıyorum”

Eşi ve çocuklarıyla uzun yıllar meyve bahçesinde çalıştıklarını söyleyen Selda Karabulut ise, “12 yıldır burada çalışıyorum, kendi köyümüzün işi, eşim, çocuklarım hepimiz burada çalışıyoruz. Aile bütçemize katkı sağlıyoruz. Çocuklarım okul harçlıklarını kendileri kazanıyor. Şu anda elma hasadı yapıyoruz. Evvel kiraz sonra nektari ve şeftali artık de elma hasadı yapıyoruz. Yıl uzunluğu çalışıyoruz, hasat sonrası budama yapıyoruz. Burada yıl boyunca işimiz var, boş kalmıyoruz. Evvel ekin ekiyorduk, arpa ve buğday. Artık kendi işimizde çalışıyoruz. Herkes tarlalarını verdi, yıllık dönüm parasını da alıyor. Burada çalışmaktan çok mutluyum” formunda konuştu.

“Refah düzeyimiz yükseldi”

Meyve bahçesinde çalıştıktan sonra refah düzeylerinin arttığını belirten Ayşe Budak ise, “Geçimimizi buradan sağlıyoruz, durumumuz evvelki üzere değil. Otomobilimizi aldık, konutumuzu düzenledik. Kiraz hasadı vakti buraya 800 kişi geliyor etraf köylerden. Refah düzeyimiz yükseldi, çok düzgünüz maddi durumumuz yeterli. Bu bahçe göç aldı, emekli olanlar geliyor. Yaz tatili için buraya gelip çalışanlar oluyor” sözlerine yer verdi.

“Okul harçlığımı çıkarıyorum”

Meyve bahçesinde çalışan üniversite öğrencisi Zeynep Yıldırım da, “Yazın buraya geliyorum. Kadışehri ilçesinde yaşıyorum. Harçlığımı buradan çıkarıyorum. Şu an elma hasadındayız, buradan harçlığımızı ve okul masraflarımızı çıkarıyoruz. Burada bir sürü öğrenci var. Onlarla bir arada harçlığımızı kazanıyoruz. Burada olmaktan mutluyuz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir