Sağlıkta Şiddet Bitmiyor: Hemşireyi Öldüren Sanığa Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis

İstanbul Kartal’da 33 yaşındaki aile sıhhat merkezinde görevli hemşire Ömür Erez’i, 4 el ateş ederek öldüren Rahmi Uygun’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

‘Öldürme niyeti ile gitmiş olsaydım birinci karşılaştığımızda onu öldürürdüm’

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Rahmi Uygun ve öteki cürümden tutuklu sanık Yücel Özcan, cezaevinden Ses ve Manzaralı Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada Ömür Erez’in annesi ve ağabeyi ile taraf avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan sanık Rahmi Uygun, ‘Olayda tasarlama kelam konusu değildir. Maktul benim paramı almış ve dolandırmıştır. Paramı vermemek için şantaj yapmıştır. Ben mağdurum. Maktulün dayısını olay yerine çağırması ve dayısının bana saldıracağını düşünerek silahı çıkardım. Planlama kelam konusu değildir. Maktul karakola haber vermek yerine dayısını çağırmıştır. Ben Ömür Erez ile konuşmaya gittim. Sıhhat ocağı önünde beni yarım saat bekletti. Öldürme niyeti ile gitmiş olsaydım birinci karşılaştığımızda onu öldürürdüm’dedi.

Diğer sanık Yücel Özcan ise savunmasında, ‘Öldüreceğini bilseydim bir biçimde ben pürüz olurdum. Benim iki tane evladım var. Evlat o kadar kolay yetiştirilmiyor. Elimden gelen her şeyi yapardım. Ben ayağım kesilecek kaygısına düşmüştüm. Yardım etmem kelam konusu değildir’ diye konuştu.

Ömür Erez’in ailesinin avukatı, ‘Sanıkların savunmaları çelişkilidir. Sanıkların kabahatin işlenmesinden evvel birlikte hazırlık ve plan yaptıkları, Rahmi’nin silah ile atış talimi yaptığı, sanıkların olay günü birlikte hareket edip, plan dahilinde Rahmi’nin kanlı kıyafetlerinin de ortadan kaldırılmasının birlikte gerçekleştirdikleri anlaşılmıştır’ dedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Rahmi Uygun hakkında ‘Tasarlayarak taammüden öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Başka sanıklar Yücel Özcan ve Musa Teymur hakkında ise, Rahmi Uygun’a yardım ettikleri gerekçesiyle ‘Tasarlayarak öldürmeye yardım etme’ hatasından farklı ayrı 15 yıl mahpus cezası ile cezalandırılması karar verildi. 21 Ocak 2022’deki olayla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sanık Rahmi Uygun’un ‘Tasarlayarak taammüden öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet ve ‘Ruhsatsız silah bulundurma’ kabahatinden 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması istendi.  

İddianamede Rahmi Uygun’a yardım ettiği tez edilen başka şüpheliler Musa Teymur ve Yücel Özcan’ın ise ‘Tasarlayarak öldürmeye yardım etme’ cürmünden 15 yıldan 20 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir