Konya’daki vahşet Beşiktaş’ta protesto edildi: “İnsan olmaktan utanıyorum!”

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde köpeklere eziyet edilmesi,  Beşiktaş İskelesi’nde toplanan hayvanseverler tarafından protesto edildi. Hayvanseverler ismine basın açıklaması yapan Emre Akkuş “Her canlının hayat hakkı kutsaldır. İnsan, hayvan ayrımıyla değil, var olmak denilen ömür hakkı için sonuna kadar çalışacağız” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sokak köpekleriyle ilgili çalışmasını örnek göstermesinin akabinde, Konya Hayvan Barınağı’ndaki bir köpeğin bir misyonlu tarafından elindeki kürekle vurularak katledilmesi üzerine toplumsal medya üzerinden davette bulunan hayvanseverler, Beşiktaş İskelesi’nde toplanarak Hayvan Barınağı’ndaki hayvanlara yönelik şiddete reaksiyon gösterdi.

“İnsan, hayvan ayrımıyla değil, var olmak denilen ömür hakkı için sonuna kadar çalışacağız”

Vatandaşlar ‘Cehennem barınağı istemiyoruz’, ‘Onlar sahipsiz değil’ yazılı dövizlerle slogan attı. Hayvanseverler ismine basın açıklaması yapan Emre Akkuş, “Katliamı kabul etmiyoruz. Tahlil açıktır. Devlet tüm düzenekleriyle olması gerektiği üzere çalışacak, popülasyon denetimi ve öbür her mevzuyla ilgili süreksiz bakım meskenlerinin hepsi denetim altına alınacaktır. Çabucak her açıklama yetersiz gerçeklerden uzak ve vicdanları kanatan açıklamalardır. Ortaya çıkan son olayların ışığında verilen hiçbir kelamın tutulmadığı, kuralların, yasanın uygulanmadığını bir defa daha gördük. Biz bu vicdansızlığa asla müsaade vermeyeceğiz. Her canlının ömür hakkı kutsaldır. İnsan, hayvan ayrımıyla değil, var olmak denilen ömür hakkı için sonuna kadar çalışacağız” dedi. 

“Barınak bir hapishane”

Oyuncu ve hayvan hakları aktivisti Tuna Arman ise “Arkadaşlarımız Konya’dalar. Olay olduğu andan itibaren Türkiye’nin birçok kentinden gidebilenler gitti. Maalesef Konya’ya girişler engellendi. Kentlerden, otobüslerin çıkması engellendi. Biz terörist değiliz, vicdan sahibi insanlarız. Arkadaşlarımız yalnızca o hayvanların durumunu görmek, makus olanları alıp kentlerine getirmek istiyorlar. Biz uzlaşmak istiyoruz. Hukukçularımız orada, STK’larımız orada ve birçok istekli arkadaşımız orada. Sıkıntımız uzlaşmak, o hayvanların durumunu görmek, makûs olanları alabilmek. Ancak maalesef bizler içeri alınmıyoruz. Arkadaşlarımız kapıda bekletiliyor. Biz yalnızca hayat hakkını savunuyoruz ve barınaklarda gönüllülerin çalışmasını istiyoruz. Bir tahlil bulmamız gerekiyor. Maalesef barınaklarda, sürülmüş çalışanlar çalışıyor. Makûs bir şey yapmış ve sürülünce oraya gitmiş… Yani barınak sonuçta bir hapishane” diye konuştu.  


“Bu dönemde kuduzdan ölen çocuğun cezası hayvana kesiliyor”

Arman, “Hep hayvanlarda kabahat buluyoruz. Halbuki onlar gidip aşılarını yaptıramazlar. Kendi kendilerini kısırlaştıramazlar. Bu bölümde kuduzdan ölen çocuğun cezası hayvana kesiliyor. O hayvanı yere, ormana atarsanız, yaban hayvanıyla yaşarsa aslında her türlü hastalığı kapar. Yani lokal idarelerin aşılamalarını, kısırlaştırmalarını doyurmalarını, sorumluluklarını yapmaları gerekiyor” dedi.

“Ben insan olmaktan utanıyorum”

Arman, “Dün gece oraya kepçeler, büyük dozerler girdi. Arkadaşlarımız sabaha kadar canlı yayın yaptılar. Neden bir barınağa kepçe girer? Biz burada hepimiz onu çok güzel biliyoruz. Yani o ölüleri saklamaktan öteki bir şey değil. O barınak zati harikaysa orada bir tamirat, tadilat yapılmıyor gece yarısı. Orada ölülerimiz var aşikâr ki. Kepçelerle gömülüyorlar. Bize muhtaçlar. Allah’ın yaratıp bize emanet ettiği canlar. Ben insan olmaktan utanıyorum. Hakikaten bir hayvanın yüzüne bakamıyorum” sözlerini kullandı. (DHA) 

Erdoğan’ın çalışmalarını örnek gösterdiği Konya’da vahşet: Barınak vazifelisi, elindeki kürekle köpeği öldürdü!

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir