Korozyon tespit edilen SGK binasına tahliye!

Liman Mahallesi’ndeki Yusuf Keskin Sokak’ta hizmet veren İlkadım SGK binasının taşıyıcı kolonlarında, çatlaklar ve sıva döküntüleri görüldü. AFAD ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü grupları ve kurum mühendisleri tarafından binada inceleme yapıldı.

Taşıyıcı kolonlarda korozyona bağlı çatlaklar ve döküntüler tespit edilince bina, tahliye edildi. Samsun SGK Vilayet Müdürlüğü binasına taşınan 60 işçi, çalışmalarını buradan sürdürecek. 

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Lideri Hüseyin Talak, gözlemsel tespit yapılarak rapor hazırlandığını belirtip, “Bu raporda, tabanda bulunan iki kolonun kabuk kısmında bir dökülme olduğu ve demirlerinde korozyon meydana geldiği belirtildi. Bu doğrultuda da risk almamak ismine binanın tahliyesine karar verildi. Yanlışsız olan yapılmış. Bir risk kelam konusu olabileceğinden ötürü can kaybına yahut yaralanmaya sebebiyet verilmeden tedbir alınmış. Daha sonrasında da binanın karot numunesi alınarak yahut röntgen aygıtlarıyla birlikte elde edilecek datalarla bir performans tahlili elde edilebilir. Bu tahlile bağlı olarak binanın kullanımına uygun olup olmadığı kıymetlendirilebilir. Güçlendirilmesi mi gerekiyor yoksa yıkılması mı gerekiyor, sonucuna o rapor karar verecek” dedi.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir