Muhsin Yazıcıoğlu dosyası üçüncü kez açılıyor! Kanında zehir aranacak

25 Mart 2009’da Kahramanmaraş bölgesine düşen helikopterde bulunan Büyük Birlik Partisi başkanı Muhsin Yazıcıoğlu hayatını kaybetti. Yazıcıoğlu’nun kuşkulu bulunan vefatı yıllar geçmesine karşın aydınlatılamadı.

YAZICIOĞLU’NA İLİŞKİN KAN ÖRNEKLERİ YİNE İNCELENECEK

Dava dikkatle takip edilirken Yazıcıoğlu’nun vefatına ait yeni bir gelişme yaşandı. Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, karbonmonoksit ve zehir savlarının netleşmesi için harekete geçti. Yazıcıoğlu’na ilişkin kan örneklerinin, İstanbul’daki İsimli Tıp Kurumu 5. İsimli Tıp İhtisas Konseyi tarafından tekrar incelenmesine karar verildi.

AVUKATLAR TALEP ETMİŞTİ

Independent Türkçe’den Cihat Arpaçık’ın haberine nazaran evrak ve örnekler 2023’ün birinci haftası İsimli Tıp’a geldi ve inceleme başladı. Daha evvel evrak avukatlarının da bu istikamette bir talepleri olmuştu. Avukat Selami Ekici, soruşturma evrakı üzerinde “gizlilik kararı” olduğunu söylemişti. Öte yandan bu incelemenin birinci olmadığı belirtiliyor. Birinci incelemede çıkmayan karbonmonoksit ikincisinde tespit edilmişti.

RAPORLAR AİLEYİ TATMİN ETMEMİŞTİ

Öte yandan otopsi raporunda, Yazıcıoğlu’nun mevt nedeni “kaburga kırıkları, iç organ yaralanmasından gelişen göğüs ve batın içi kanama” olarak belirtilmişti. Kazadan 15 ay sonra 19 Ocak 2011’de yapılan ikinci İsimli Tıp incelemesinde, Yazıcıoğlu’nun kanında yüzde 13,1 karbonmonoksit bulunduğu lakin bu seviyenin kaza meydana geldiği anda da var olduğunun söylenemeyeceği yazılıydı. İkinci inceleme sonucuna nazaran de mevt nedeni “beden travması” olarak tabir edilmişti. Lakin hem Muhsin Yazıcıoğlu’nun ailesi hem de ailenin avukatları bu otopsi raporunun gerçeği yansıtmadığını düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir