Ramazanda 39 ürünün 30’unun fiyatında artış yaşandı

Bayraktar, kırmızı et fiyatları ve ramazan ayında üretici ile market fiyatları ortasındaki değişimlere ait açıklama yaptı.

Et fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle damızlık hayvanların kesite gitme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildiren Bayraktar, “Süt üreticisinin (hayvanı beslemek yerine kestirdiğinde daha fazla para kazanırım’ fikriyle hareket etmesinin önüne geçilmelidir. Münasebetiyle süt üreticilerimizin desteklenmesine odaklanılmadır. Aksi takdirde damızlık hayvan sayısının azalmasıyla eti ve süt eserlerini daha kıymetli tüketmek zorunda kalırız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, hayvancılıkta temel yaklaşımın ithalat değil, iç üretimi artırmak olması gerektiğini de aktardı.

– En fazla kabağın fiyatı düştü

Bayraktar, TZOB olarak üreticiden tüketiciye halkın tamamını yakından ilgilendiren besin fiyatlarındaki değişimleri ramazanda da takip ettiklerini belirterek,

“Ramazan sonunda market fiyatlarında 39 eserin 30’unda fiyat artışı, 9’unda ise fiyat düşüşü oldu. Ramazanın son günlerinde markette en fazla fiyat artışı yüzde 45,2 ile kuru soğanda görüldü. Kuru soğandaki fiyat artışını yüzde 28,4 ile sivri biber, yüzde 27,2 ile kuzu eti, yüzde 26,4 ile kuru fasulye, yüzde 24,7 ile dana eti, yüzde 22,4 ile havuç takip etti. Markette fiyatı en çok düşen eser yüzde 24 ile kabak oldu. Kabaktaki fiyat düşüşünü yüzde 17,6 ile beyaz lahana, yüzde 12,2 ile yeşil soğan, yüzde 7,7 ile domates, yüzde 4,2 ile tavuk eti, yüzde 3,3 ile marul izledi.” sözlerini kullandı.

Ramazanın son günlerinde, ramazan öncesine kıyasla üreticide 31 eserin 10’unda fiyat değişimi görülmediğini, 7 eserde fiyat düşüşü, 14 eserde ise fiyat artışı olduğunu bildiren Bayraktar,

“Ramazan ayında üreticide, limon, elma, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru üzüm, kuru incir ve yumurta fiyatında değişim olmazken, fiyatı en çok düşen eser yüzde 36,1 ile beyaz lahana oldu. Beyaz lahanadaki fiyat düşüşünü yüzde 15,2 ile pırasa, yüzde 14,2 ile kabak, yüzde 13,3 ile yeşil soğan, yüzde 9,6 ile salatalık, yüzde 5,1 ile Antep fıstığı, yüzde 4,9 ile domates izledi. Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 65,3 ile patateste görüldü. Patatesteki fiyat artışını yüzde 62,5 ile havuç, yüzde 41,8 ile kuru soğan, yüzde 25,5 ile kuzu karkas, yüzde 25 ile karnabahar, yüzde 22,5 ile dana karkas, yüzde 21 ile sivri biber takip etti. Yaptığımız tespitlere nazaran, ramazan ayında fiyatı en fazla artan eser, markette kuru soğan, üreticide patates olurken, fiyatı en fazla düşen eser markette kabak üreticide ise beyaz lahana oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, üreticideki fiyat değişimlerinin sebeplerine ait şunları kaydetti:

“İç Anadolu Bölgesi’nde dönemin bitmesi, üreticinin elinde eser kalmaması ve Çukurova bölgesinde hasadın yeni başlaması nedeniyle kuru soğan fiyatları yükseldi. Karnabaharda ise dönem sonuna gelinmesi fiyatları artırdı. Beyaz lahana ve pırasadaki fiyat düşüşü dönem sonuna gelinmesi ve eser kalitesindeki düşüşten kaynaklandı. Kabak, domates, salatalık ve yeşil soğandaki fiyat düşüşü ise havaların ısınmasına bağlı olarak tarla eserlerinin başlamasıyla eser arzında meydana gelen artıştan kaynaklandı. Patatesteki fiyat artışı üretim bölgelerindeki stokların azalmasının yanı sıra ihracatın açılması ve Adana bölgesinde yaşanan soğuk hava nedeniyle hasadın gecikmesinden kaynaklandı. Havuçta kışlık hasadın sona ermesi, depolardaki eser yetersizliği ve yazlık havuç ekiminin kâfi düzeyde gerçekleşmemesi fiyatlarda yükselmeye neden oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir