Rusya’nın ateşkes kararına Ukrayna’dan şartlı onay: Rusya işgal altındaki bölgeleri terk etmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasi trafiğinin akabinde Rusya, Ukrayna’da süreksiz ateşkes ilan edeceğini duyurdu. Bunun üzerine Ukrayna’dan da mevzu hakkında bir açıklama geldi.

ŞART KOŞTULAR

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Podolyak, ateşkes için kaidelerini sundu. Podolyak, “Rusya işgal altındaki bölgeleri terk etmeli, lakin o vakit süreksiz ateşkes olur” tabirlerini kullandı.

ERDOĞAN’DAN AĞIR DİPLOMASI TRAFİĞİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Putin ile görüşmesinin akabinde bugün de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e barış daveti yaparken, Zelenski’ye de savaşı bitirmek için orta buluculuk yapmaya hazır olduğunu söyledi.

36 SAATLİK SÜREKSİZ ATEŞKES

Erdoğan’ın diploması teşebbüsleri kısa müddette sonuç verdi. Rusya Devlet Lideri Putin, Rusya Savunma Bakanlığı’na Ukrayna’da 6 Ocak saat 12.00’den itibaren 36 saatliğine ateşkes uygulanması talimatı verdi. Kremlin’den yapılan açıklamada ise Rusya’nın Ukrayna’da 6-7 Ocak tarihlerinde ateşkes ilan edeceği duyuruldu. Ateşkes kararının gerisinde Ortodoks Noeli olduğu belirtildi. Rus birlikleri yarın saat 12’den itibaren 36 saat boyunca cephe gerisinde olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir