Soylu açıkladı: 17 bin 303 öğretmenin güvenlik soruşturmasında sona gelindi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni eğitim öğretim yılının başlangıcında vazife alması beklenen öğretmenlerin güvenlik soruşturmasının akıbetine dair toplumsal medya hesabından açıklama yaptı.

11 Eylül tarihinde yaptığı açıklamada 7 bin öğretmenin güvenlik soruşturması sürecinin tamamlandığını belirten Soylu, bugün (12 Eylül) ise 17 bin 303 güvenlik soruşturmasından 17 bin 128’inin tamamlandığını, 175 kişinin de gün içinde tamamlanacağını söyledi.

‘HAYIRLI OLSUN’ DEDİ

Soylu paylaşımında, “Yeni atanan Öğretmenlerimizin Güvenlik Soruşturmasında sona gelindi. 17.303 Güvenlik Soruşturmasının 17.128’i tamamlandı. Devam eden 175 tanesi, adliyelere gönderilen çalışanla bugün tamamlanacak. Yeni eğitim öğretim yılı, tüm öğrencilerimize ve eğitimcilerimize iyi olsun” tabirlerini kullandı.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI YARGIYA TAŞINMIŞTI

Türkiye Barolar Birliği (TBB), ‘Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yapılmasına Dair Yönetmelik’in birtakım unsurlarının iptalini talep ederek Danıştay’a müracaatta bulunmuştu.

TBB tarafından yapılan açıklamada, “Dava konusu yönetmelik, türel bellilik ve öngürülebilirlik ile şahsî dataların korunması ve kanun önünde eşitlik prensiplerine terslik oluşturduğu üzere çalışma özgürlüğüne Kanun’un öngörmediği formda bir sınırlama getirmekte; temel hak ve özgürlüklere ait memleketler arası kontratlara de açıkça terslik içermektedir” sözlerine yer verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir