Trak eserlerinin sergilendiği müze ziyaretçilerini geçmişe götürüyor

Milattan evvel ve sonra farklı uygarlıklara konut sahipliği yapan Tekirdağ’daki hafriyatlarda, Trak uygarlığının ömrüne ilişkin eşyalar, mezarlar ve çeşitli eserler gün yüzüne çıkarıldı.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi‘nde, Heraion-Teikhos (Hera’nın Şehri) ve Marmaraereğlisi’ndeki Perinthos antik kentlerinde bulunan Traklara ilişkin pek çok eser sergileniyor.

​​​​​​​Trak hükümdarlarından Kersepleptes’e ilişkin mezar ile takı, sikke, silah ve kabartmaların da bulunduğu eserler, müzeyi ziyarete gelenleri adeta geçmişe götürüyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, müzede Osmanlı ve Cumhuriyet periyotlarında kullanılan metal kaplar, seramikler, hamam ekipleri, el işlemeleri, havlular, gümüş takılar, ateşli ve kesici silahların da sergilendiğini söyledi.

Müzenin çok değerli Trak yapıtlarını bünyesinde bulundurduğunu belirten Hacıoğlu, “Trakya ismi Traklardan geliyor. Kentteki müzemizin en kıymetli ögeleri Traklardan kalan eserler. Antik kentlerde yapılan hafriyatlarda elde edilen buluntular müzeyi görünür hale getiriyor” dedi.

Hacıoğlu, Traklar ile ilgilenen tarihçilerin müzeye gelerek bu yapıtları incelediğini aktararak, “Müzede bulunan bu eşsiz eserler yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekiyor. Herkesin müzeye gelerek insanlığın ortak mirasını görmesini bekliyoruz. Bölgenin ismini aldığı Trak medeniyeti ile ilgili en ayrıntılı kazıların yapıldığı yapıtların sahnelendiği tek müze Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesidir” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir